X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywieckie Gody po raz 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:00
Coroczne Żywieckie Gody to najważniejszy przegląd grup kolędniczych i obrzędowych z Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Tradycja kolędowania na tych terenach jest wciąż żywa. W tym roku przegląd ma jubileuszową, 50. odsłonę.
Audio
Żywieckie Gody
Żywieckie GodyFoto: D. Kocemba/ROK B-B

Etnografka Małgorzata Kiereś podzieliła się w "Źródłach" swoimi uwagami dotyczącymi fenomenu żywotności zwyczajów kolędniczych w Beskidach i ich naturalnych współczesnych przemian.

- Fenomen Żywieckich Godów cały czas polega na dbałości o rekwizyt obrzędowy. Kolędnicy terenu żywieckiego, którzy przychodzą z gwiazdą, soplem, turoniem, kozą, czy Herody, Trzej Królowie, pastuszkowie, to grupy, które przywodzą bardzo zróżnicowany i ciekawy rekwizyt obrzędowy, żyjący, trwający i ciągle pachnący najdawniejszą Polską tradycją - mówiła w audycji badaczka. - Prym wśród postaci obrzędowych wiodą konie, które od wieków symbolizują czas przejścia, astronomiczny, kosmiczny czas, który pokazuje, że to, co stare, musi odejść, a to, co nowe, musi trwać.

Konkurs zaczyna się w sobotę 12 stycznia w Żywcu i zakończy się koncertem laureatów 27 stycznia w Bielsku-Białej.

Zapraszamy do Żywca.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość:  Małgorzata Kiereś (etnografka)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolędowanie w rodzinie Jana Karpiela-Bułecki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:00
- Ważne chwile spędzamy razem w naszym gnieździe rodzinnym, w starych budynkach rodziny Bachledy-Córuś - opowiadał Jan Karpiel-Bułecka. - Babcia przygotowuje naszą wigilię kilka dni wcześniej.
rozwiń zwiń