REKLAMA

Kapela Maliszów: "Wiejski dżez" jest popisem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 18:00
- Trudno jest powstrzymać Kacpra w jego szaleństwie na skrzypcach i Zuzię tak samo. Istnieje między nami środek, gdzie spotyka się stare i nowe pokolenie i próbuje zrobić coś nowego, twórczego – mówił w Źródłach Jan Malisz.
Audio
  • Wywiad z Kapelą Maliszów po nagraniu płyty "Wiejski dżez" (Dwójka/Źródła)
Kapela Maliszów, zwycięzcy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2017.
Kapela Maliszów, zwycięzcy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2017.Foto: Wojciech Kusiński PR

- To co robimy to marsz po wytyczonej ścieżce. Mamy większe doświadczenia i dzieci są już bardziej dojrzałe muzycznie. Wiele występowaliśmy i jesteśmy ograni. Nagrywamy własne utwory, oprócz kilku tradycyjnych. Główny korzeń trzyma nas  przy tradycji. Są tu kompozycje zarówno Kacpra jak i moje. Moje są bardziej tradycyjne i troszkę się ścieramy, bo Kacper wybiega do przodu i dużo improwizuje - robi formę sztuki na bazie tradycji – powiedział o pracy przy ostatniej płycie swojego zespołu Jan Malisz – proste melodie nie przemawiają do Kacpra i Zuzi, lubią rzeczy skomplikowane. W trasie, gdy gra się ciągle to samo, muzyk się troszkę psuje, jest zmęczony i zaczyna mniej uważnie grać. Nudzi się mu muzyka, bo ileż można grać te same utwory. Tutaj gramy nowe i inspirujemy się wzajemnie. Porozumienie na poziomie genów nam bardzo pomaga.

- Na tej płycie sugeruję, jako skrzypek, pewien kierunek w który chciałbym się udać w mojej  późniejszej karierze, jeśli taka będzie – powiedział Kacper Malisz – Jazz jest tym, co mnie kręci, muzyka tradycyjna ma swoje zasady i prawa, których łamać nie wolno. Można ją za to traktować jako bazę.

- Było bardzo trudno, mieliśmy trzy dni bardzo intensywnej pracy, daliśmy z siebie wszystko – podsumowała prace zespołu przy płycie "Wiejski dżez" Zuzia Malisz.

 Zapraszamy do posłuchania całości wywiadu z Kapelą Maliszów i muzyki z ich ostatniej płyty.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście:  Jan Malisz , Zuzanna Malisz i Kacper Malisz (Kapela Maliszów)

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs