Śladami Łemków z Zyndranowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:00
W magazynie "Źródła" zaprosiliśmy do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Beskidzie Niskim, które - po przerwie - znowu jest otwarte dla zwiedzających.
Audio
Taniec łemkowski, 1939
Taniec łemkowski, 1939Foto: POLONA/ Zbiory Mieczysława Orłowicza

O historii Muzeum Kultury Łemkowskiej, jego zbiorach zgromadzonych podczas pięćdziesięciu lat działalności opowiadał Bohdan Gocz, przewodniczący Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej.

- 17 sierpnia 1967 roku powołano do życia Izbę Pamięci Kultury Łemkowskiej. Zbiórka eksponatów zaczęła się już w latach 50. Izba muzeum jest umiejscowiona w dawnej kurnej chacie, która po przebudowie stała się chatą chyżą. W skład ekspozycji muzeum wchodzą zabytkowa zagroda łemkowska, sprzęt kuchenny, żarna, wagi, narzędzia stolarskie, ekspozycja pasterska oraz militaria z pierwszej i drugiej wojny światowej. Oglądać tam można także kurnik z chlewikiem, świetlicę wiejskę z wystawami, kuźnię z Zyndranowej z wyposażeniem, kapliczkę z końca XIX wieku, wiatrak i wiele innych.

- Od 1992 roku cyklicznie na terenie muzeum organizowane jest Muzealne Święto Kultury i Tradycji Łemkowskiej "Od Rusal do Jana". Warto przyjechać do nas i to przeżyć – zachęcał w "Źródłach" Bohdan Gocz, przewodniczący Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Ponadto w audycji posłuchaliśmy archiwalnych nagrań pieśni łemkowskich z lat 60. XX wieku, dokonanych przez prof. Romana Reinfussa podczas badań terenowych na Łemkowszczyźnie. Profesora Reinfussa wspominał dr Hubert Ossadnik, historyk i etnolog.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Bohdan Gocz (przewodniczący Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej), dr Hubert Ossadnik (historyk i etnolog)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at