X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:00
Tarnowscy określani są mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywało się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Audio
  • Wspomnienia weselne skrzypka Adama Tarnowskiego z 1971r. (Dwójka/Źródła)
Kapela braci Tarnowskich
Kapela braci Tarnowskich Foto: z archiwum braci Tarnowskich

Urodzeni w Domaniowie (gmina Przytyk) bracia Tarnowscy są synami utalentowanej śpiewaczki Marianny z domu Mika oraz skrzypka Antoniego z Marysina, ucznia Antoniego Chydzińskiego. Tradycje ich rodzinnego muzykowania sięgają pradziadka braci ze strony mamy. O muzykowaniu w Domaniowie i okolicach bracia opowiadają w nagraniu z 1971 roku. 

- Dla znajomych nazywamy się Czarneccy, dla mniej znajomych Tarnowscy. Nasz dziadek pracował we dworze i nosił takie samo nazwisko jak dziedzic Czarnecki, dworak nie mógł się nazywać tak samo jak pan, więc się przechrzcił – wspominał Adam Tarnowski. – Na weselu trochę się miną nadrobi, trochę gatką, całe granie jesteśmy uśmiechnięci i uprzejmi, gdy ktoś prosi, to dlaczego mamy nie zagrać?

- Pani młoda przebiera się w suknię ślubną, potem, gdy już jest gotowa przychodzi do kapeli drużba i prosi zagrać marsza śpiewanego. Idziemy do domu i śpiewamy. Wszyscy się przygotowują, a my śpiewamy. Przynoszą dywan, pani młoda klęka, po każdej śpiewanej zwrotce przygrywamy. Potem ślub, marsz w kościele i dojazd do domu weselnego. Cały czas przyśpiewujemy i przygrywamy. Następuje witanie chlebem i sola i dopiero zaczyna się prawdziwe wesele - takie instrukcje weselne w 1971 roku dawał Adam Tarnowski.

Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.


 Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz  2008. Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz 2008.    Foto: ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.

- W tym roku nie ma już prawie całkowicie oczepin. Młodzi doszli do przekonania, że w rękę dostaną od gości więcej, niż tańcząc z nimi – podsumował skrzypek.

W audycji zaprezentowaliśmy nagrania Adama Tarnowskiego solo i Kapeli Tarnowskich z ostatnich kilku lat z festiwalu w Kazimierzu.

Kapela Braci Tarnowskich w 2011 roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.


Kapela Braci Tarnowskich - Sobótki 2008 Kapela Braci Tarnowskich - Sobótki 2008.   Foto: ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.

 ***

 Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Adam Tarnowski z Domaniowa (Kapela Braci Tarnowskich)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 15.15

 gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak