Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:00
Tarnowscy określani są mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywało się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Audio
  • Wspomnienia weselne skrzypka Adama Tarnowskiego z 1971r. (Dwójka/Źródła)
Kapela braci Tarnowskich
Kapela braci Tarnowskich Foto: z archiwum braci Tarnowskich

Urodzeni w Domaniowie (gmina Przytyk) bracia Tarnowscy są synami utalentowanej śpiewaczki Marianny z domu Mika oraz skrzypka Antoniego z Marysina, ucznia Antoniego Chydzińskiego. Tradycje ich rodzinnego muzykowania sięgają pradziadka braci ze strony mamy. O muzykowaniu w Domaniowie i okolicach bracia opowiadają w nagraniu z 1971 roku. 

- Dla znajomych nazywamy się Czarneccy, dla mniej znajomych Tarnowscy. Nasz dziadek pracował we dworze i nosił takie samo nazwisko jak dziedzic Czarnecki, dworak nie mógł się nazywać tak samo jak pan, więc się przechrzcił – wspominał Adam Tarnowski. – Na weselu trochę się miną nadrobi, trochę gatką, całe granie jesteśmy uśmiechnięci i uprzejmi, gdy ktoś prosi, to dlaczego mamy nie zagrać?

- Pani młoda przebiera się w suknię ślubną, potem, gdy już jest gotowa przychodzi do kapeli drużba i prosi zagrać marsza śpiewanego. Idziemy do domu i śpiewamy. Wszyscy się przygotowują, a my śpiewamy. Przynoszą dywan, pani młoda klęka, po każdej śpiewanej zwrotce przygrywamy. Potem ślub, marsz w kościele i dojazd do domu weselnego. Cały czas przyśpiewujemy i przygrywamy. Następuje witanie chlebem i sola i dopiero zaczyna się prawdziwe wesele - takie instrukcje weselne w 1971 roku dawał Adam Tarnowski.

Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.


 Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz  2008. Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz 2008.    Foto: ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.

- W tym roku nie ma już prawie całkowicie oczepin. Młodzi doszli do przekonania, że w rękę dostaną od gości więcej, niż tańcząc z nimi – podsumował skrzypek.

W audycji zaprezentowaliśmy nagrania Adama Tarnowskiego solo i Kapeli Tarnowskich z ostatnich kilku lat z festiwalu w Kazimierzu.

Kapela Braci Tarnowskich w 2011 roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.


Kapela Braci Tarnowskich - Sobótki 2008 Kapela Braci Tarnowskich - Sobótki 2008.   Foto: ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.

 ***

 Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Adam Tarnowski z Domaniowa (Kapela Braci Tarnowskich)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 15.15

 gs