X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 12:00
O uznanym muzyku z Poznania w czwartkowych "Źródłach" opowiadał współtwórca monograficznego albumu poświęconego Jędraszakowi, Karol Majerowski.
Audio
  • Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego (Dwójka/Źródła)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: okładka płyty

"Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego" - taki tytuł nosi najnowsza publikacja, którą współtworzył Karol Majerowski. - Od dawna moim marzeniem było stworzenie Romualdowi Jędraszakowi monografii, ponieważ jestem jego uczniem i od dwóch lat gram na dudach wielkopolskich. W monografii zamieściłem około czterdziestu ze stu utworów pana Romualda, zarejestrowanych w czasie dwutygodniowej sesji nagraniowej.

Należą do nich wiwaty, walcerki, oberki, chodzone, również marsze. W audycji usłyszeliśmy ponadto fragment rozmowy z Romualdem Jędraszakiem zarejestrowany podczas badań terenowych w październiku 2018 roku oraz jego wspólne nagrania z wieloletnim muzycznym kompanem, Tomaszem Kicińskim z Bukówca Górnego. 

- Jestem spadkobiercą muzyki dudziarskiej. W domu pana Stanisława Grocholskiego, który był budowniczym instrumentów, leżały w kącie za szafą dudy. Zainteresowałem się nimi. Grocholski zaczął mnie uczyć grać na samej przebierce. Stroiki dud są bardzo wrażliwe na wilgoć i suszyliśmy je w warsztacie na piecu. Potem, gdy sie poduczyłem, zabrał mnie na turniej, jako najmłodszego uczestnika. Miałem wtedy 11 lat. To nie było modne wśród młodzieży. Pojechałem do Kazimierza na festiwal i tam dostałem nagrodę - materac dmuchany - znowu byłem najmłodszym uczestnikiem konkursu - opowiadał muzyk Romuald Jędraszak.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Romuald Jędraszak (dudziarz), Karol Majerowski (współtwórca monografii, muzyk)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak