X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

20 lat wspólnego grania Kapeli Kołbielskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kapelą Kołbielską z Celestynowa - z członkami znanego zespołu z Mazowsza Kołbielskiego o niedawno wydanej płycie kapeli rozmawiał Piotr Dorosz. Z autorem materiału pomówiliśmy również o zespole i o muzyce Kołbielszczyzny. 
Audio
  • Rozmowa Piotra Dorosza z Kapelą Kołbielską z Celestynowa o niedawno wydanej płycie kapeli i muzyce Kołbielszczyzny (Dwójka/Źródła)
Kapela Kołbielska
Kapela KołbielskaFoto: Piotr Dorosz

- Kołbielszczyzna to mikroregion południowo-wschodniego Mazowsza, leżący w trójkącie między Otwockiem, Mińskiem Mazowieckim i Garwolinem. Region ten bywa też nazywany Mazowszem nad Świdrem - mówił Piotr Dorosz - Żywe są tu różne tradycje, np. tkackie i żywa jest wielość tańców-zabaw tego regionu: kajduk, drabant, trojak i wiele innych. Zebrała je i opisała dr Grażyna Władysława Dąbrowska.

Należy cofnąć się dwadzieścia lat wstecz, aby poznać początki Kapeli Kołbielskiej. Wtedy to, w 1998 roku Andrzej Powałka próbował reaktywować miejscowy zespół ludowy Polesoki. W sąsiedniej gminie Kołbiel w tym samym czasie, rozpoczęli swoją reaktywację muzycy Kapeli Kołbielskiej: Czesław Majewski i Stanisław Kąkolewski. Trójka muzyków postanowiła zagrać razem i połączyć siły. I tak, powstał zespół: Czesław Majewski – skrzypce, Stanisław Kąkolewski – harmonia, Andrzej Powałka – bęben. Do dziś pozostają aktywni, wciąz grają.

Repertuar kapeli obejmuje głównie tradycyjną muzykę regionu kołbielskiego i Mazowsza: oberki, owczarki, polki, mazurki, tanga, fokstroty i ślofoksy. Zespół zdobył m.in. III nagrodę na prestiżowym 39. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. 

Zapraszamy do posłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Powałka, Czesław Majewski, Stanisław Kąkolewski (Kapela Kołbielska) i Piotr Dorosz (RCKL)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak