Muzyka świata na Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 16:00
W środowych "Źródłach" słuchaliśmy m.in. pieśni maryjnych i nagrań gwiazd zbliżającej się 22. odsłony festiwalu. Były to m.in.: Asmâa Hamzoui i Bnat Timbouktou oraz Johan Hedin i Esbjorn Hazelius.
Audio
  • Rozmowa z Mateuszem Czarnowskim z zespołu Pioun (Źródła/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź

Do tego spotkaliśmy się z laureatem Nowej Tradycji 2018 Mateuszem Czarnowskim, liderem zespołu Pioun, który opowiadał, skąd wziął się pomysł na jego repertuar.

- Gdy nad tym pracowałem, pomyslałem, że potrzebuję innej niż Bubliczki perspektywy, spowolnienia, kontemplacji. Powstanie Piounu było tym podyktowane, a punktem wyjścia to tego stały się badania terenowe w okolicach Szczecina. Zainteresowałem się historią przesiedleńców. W zbieraniu materiałów pomogła mi dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Dorota Serwa - opowiadał w pomysłodawca Projektu Pioun.

W Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2018 Pioun zdobył wyróżnienie za "inteligentne wykorzystanie tradycyjnych źródeł w tworzeniu własnej muzyki", jako że sięga do archiwalnych nagrań z muzyką ludową. Mateusz Czarnowski opowiadał w audycji o wyzwaniach, jakie się z tym wiązały z przygotowaniem tego materiału dźwiękowego, a także o tym, skąd się wzięła nazwa skłądu: - Szukając nazwy, zacząłem czytać o tradycjach zielarskich, zioła mają bowiem w kulturze ludowej wyjątkowe znaczenie. Stanęło na zobrze znanym z dzieciństwa specyfiku na bół brzucha, żeby zaznaczyć, że ta muzyka to nie sama słodycz, że jest w tych historiach wiele goryczy.

Co będzie na płycie, którą członkowie Piounu planują wydać? Jakie jeszcze inspiracje stoją za ich twórczością? O tym można słuchać w nagraniu rozmowy z muzykiem.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Mateusz Czarnowski (zespól Pioun)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zainteresować dzieci światem kultury tradycyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 09:00
W piątkowych "Źródłach" kolejne spotkanie z festiwalem Wszystkie Mazurki Świata. Tym razem w naszym studiu goście z Wielkopolski: Joanna Szaflik i Anna Chuda, a porozmawiamy przede wszystkim o pracy z najmłodszymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieszanie Judasza - okiem antropologa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:30
Profesor Magdalena Zowczak przedstawiła w "Źródłach" antropologiczny komentarz do tematu, który ostatnio poruszył opinię publiczną - czyli do zwyczaju wieszania Judasza (judaszki) w okresie Wielkanocy.
rozwiń zwiń