Morawski strój ludowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 06:50
Morawski strój ludowy z wiejskiego krajobrazu pogranicza śląsko-morawskiego zniknął kilka lat temu wraz ze śmiercią ostatnich, noszących go na co dzień, mieszkanek. Staje się reliktem oglądanym tylko w nielicznych domach, gdzie trzymany jest z sentymentu, w muzeach oraz przy okazji wydarzeń regionalnych.
Audio
  • Maciej Szajkowski zapowiada Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy 2019 (Dwójka/Źródła)
  • Patrycja Zisch i Brygida Abrahamczyk opowiadają o morawskich strojach ludowych (Dwójka/Źródła)
Strój morawski. Zdjęcie ilustracyjne
Strój morawski. Zdjęcie ilustracyjneFoto: ze zbiorów rodzinnych Patrycji Zisch

Do 2009 roku tylko dwie mieszkanki Bolesławia ubierały się jeszcze po selsku, czyli po chłopsku, kultywując tradycje swoich mam i babć. Niekiedy kobiety ubrane na tzw. swatek​ w pięknych, odświętnych strojach, nieraz liczących więcej lat niż właścicielki, można było zobaczyć w kościele. Ta wierność tradycji i kulturze lokalnej świadczyła o tożsamości i przynależności regionalnej. O strojach morawskich swojej babci, o zaniku tradycji noszenia stroju ludowego, o przemijaniu tradycji, po której zostaje jedynie pamięć, opowiadała Brygida Abrahamczyk. 

- W większości domów pozostały jeszcze chusty, rzadko spotyka się obecnie w domach cały tradycyjny strój damski. Męski strój tradycyjny stanowił garnitur i zunifikował się z tym, co nosi się współcześnie – mówiła Patrycja Zisch.

***

W "Źródłach" zaprosiliśmy także Państwa na piątą odsłonę "Korzeni Europy", festiwalu poświęconego kulturom etnicznym Polski i Europy, archeologii oraz antropologii. O tym sobotnim wydarzeniu opowiadał Maciej Szajkowski.

- Publiczność nam dopisuje, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalsów. Chodzi nam głównie o zainspirowanie mieszkańców Pragi muzyka etniczną - mówił Maciej Szajkowski.

Festiwal "Korzenie Europy" służy integracji różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie do tradycji i wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.


materiały promocyjne materiały promocyjne

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Brygida Abrahamczyk i Maciej Szajkowski

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak