X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Morawski strój ludowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 06:50
Morawski strój ludowy z wiejskiego krajobrazu pogranicza śląsko-morawskiego zniknął kilka lat temu wraz ze śmiercią ostatnich, noszących go na co dzień, mieszkanek. Staje się reliktem oglądanym tylko w nielicznych domach, gdzie trzymany jest z sentymentu, w muzeach oraz przy okazji wydarzeń regionalnych.
Audio
  • Maciej Szajkowski zapowiada Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy 2019 (Dwójka/Źródła)
  • Patrycja Zisch i Brygida Abrahamczyk opowiadają o morawskich strojach ludowych (Dwójka/Źródła)
Strój morawski.
Strój morawski.Foto: ze zbiorów rodzinnych Patrycji Zisch

Do 2009 roku tylko dwie mieszkanki Bolesławia ubierały się jeszcze po selsku, czyli po chłopsku, kultywując tradycje swoich mam i babć. Niekiedy kobiety ubrane na tzw. swatek​ w pięknych, odświętnych strojach, nieraz liczących więcej lat niż właścicielki, można było zobaczyć w kościele. Ta wierność tradycji i kulturze lokalnej świadczyła o tożsamości i przynależności regionalnej. O strojach morawskich swojej babci, o zaniku tradycji noszenia stroju ludowego, o przemijaniu tradycji, po której zostaje jedynie pamięć, opowiadała Brygida Abrahamczyk. 

- W większości domów pozostały jeszcze chusty, rzadko spotyka się obecnie w domach cały tradycyjny strój damski. Męski strój tradycyjny stanowił garnitur i zunifikował się z tym, co nosi się współcześnie – mówiła Patrycja Zisch.

***

W "Źródłach" zaprosiliśmy także Państwa na piątą odsłonę "Korzeni Europy", festiwalu poświęconego kulturom etnicznym Polski i Europy, archeologii oraz antropologii. O tym sobotnim wydarzeniu opowiadał Maciej Szajkowski.

- Publiczność nam dopisuje, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalsów. Chodzi nam głównie o zainspirowanie mieszkańców Pragi muzyka etniczną - mówił Maciej Szajkowski.

Festiwal "Korzenie Europy" służy integracji różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie do tradycji i wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.


materiały promocyjne materiały promocyjne

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Brygida Abrahamczyk i Maciej Szajkowski

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak