Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
Audio
  • WLOD zagra na Osiedlu przyjaźń - zaproszenie na warsztaty i potańcówkę (Dwójka/Źródła)
Członkowie Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej w studiu Dwójki.
Członkowie Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej w studiu Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź PR

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała w 2017 roku, inspiruje się muzyką orkiestr dętych, przez dużą część XX wieku wiodących prym na weselach i zabawach tanecznych w swoim regionie. Wykonywały one popularny wówczas repertuar o krajowym rodowodzie - polki, oberki, fokstroty, tanga, walce.

- Orkiestra powstała przez zafascynowanie orkiestrami dętymi Roztocza Lubelskiego. Filip grał w orkiestrze jeszcze jako dziecko, a gdy usłyszał zespół ze Zdziłowic pierwszy raz, zainspirował się innym, bardzo szerokim i ciekawym repertuarem oraz innym podejściem do muzyki - tak Kuba Zimończyk tłumaczył założenie WLOD przez jej kapelmistrza, Filipa Majerowskiego. 

Aby grać we WLOD, trzeba mieć własny instrument i nad nim panować, ale formula zespołu jest otwarta, co oznacza, że można do niego dołączyć. - To daje świetną możliwość do rozwijania swojego warsztatu i często otwiera drogę do dalszego grania. No i do spotkania - przyznali Sebastien Beliah i Emmanuel Levy, zasilający szeregi WLOD muzycy francuscy.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta wystąpi razem z Grupą Śpiewu Tradycyjnego Osiedla Przyjaźń. Ma to zwracać uwagę warszawiaków na to wyjątkowe miejsce, skrzyknięcie sąsiadów i zintegrowanie ich. - Pieśni tradycyjne są dość egalitarne, a nam zależało, żeby nasza grupa nie stawiała barier w dostępie - mówiły Małgorzata Leszko i Jagna Godzińska. - Pamiętamy, że większość Polaków ma korzenie wiejskie, dlatego zbieramy wiejskie pieśni, przynosimy je i śpiewamy wspólnie. Chcemy pokazać, że Osiedle Przyjaźń nie jest skansenem.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Małgorzata Leszko i Jagna Godzińska (Grupa Śpiewu Tradycyjnego Osiedla Przyjaźń), Kuba Zimończyk, Sebastien Beliah, Emmanuel Levy (Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 15.20

at

Czytaj także

Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
Bohaterem audycji był akordeonista z Przeuszyna, Zygmunt Witkowski. W audycji posłuchaliśmy rozmowy o muzyce oraz wspólnych nagrań z bratem Stanisławem Witkowskim z Opatowa.
rozwiń zwiń