REKLAMA

Franciszek Racis - unikat z Jasionowa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 09:00
- Był wnikliwym obserwatorem świata, przyrody, ludzi, wydarzeń naokoło. Jego muzyka to dopełniała - tak Piotr Fiedorowicz wspominał wybitnego skrzypka z Suwalszczyzny.
Audio
Franciszek Racis na Festiwalu Nowa Tradycja 2011.
Franciszek Racis na Festiwalu Nowa Tradycja 2011.Foto: Grzegorz Śledź

W październiku tego roku minęła pierwsza rocznica jego śmierci. Franciszek Racis był jednym z ostatnich skrzypków reprezentujących unikatowy repertuar pogranicza polsko-litewskiego. 

- Sam jestem zaskoczony, że mimo jego odejścia pan Franciszek cały czas jest obecny dla wielu z nas - mówił w audycji Piotr Fiedorowicz, ostatni uczeń Franciszka Racisa. - Nauka u niego to było kilka lat dużego poświęcenia, bo pan Franciszek był człowiekiem wymagającym, żyjącym w trochę innym czasie. Nie były to spotkania powierzchowne, tylko długie posiedzenia, w których oprócz muzyki przewijało się dużo opowieści. 

Zdaniem Piotr Fiedorowicza, działania Franciszka Racisa dawała możliwość głębokiego zrozumienia muzyki pogranicza polsko-litewskiego, a styl jego gry był stylem muzykowania skrzypków urodzonych jeszcze w XIX wieku, a nagrywanych w latach 30.

W audycji słuchaliśmy także opowieści samego mistrza o jego pierwszych skrzypcach.

Franciszek Racis składa autograf - NOWA TRADYCJA 2011 Franciszek Racis na Festiwalu Nowa Tradycja 2011 składa autografy fanom.    Fot. Grzegorz Śledź

W audycji słuchaliśmy także nowego albumu Marii Mazzotty "Amoreamaro", czyli muzyki z Salento. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Piotr Fiedorowicz, Franciszek Racis (nagranie archiwalne)

Data emisji: 30.10. 2019

Godzina emisji: 15.15 

at

 

Zobacz więcej na temat: folklor folk Kuba Borysiak
Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Witkowski - akordeonista z Przeuszyna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:00
Bohaterem audycji był akordeonista z Przeuszyna, Zygmunt Witkowski. W audycji posłuchaliśmy rozmowy o muzyce oraz wspólnych nagrań z bratem Stanisławem Witkowskim z Opatowa.
rozwiń zwiń