X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycyjna muzyka ludowa na Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 09:10
W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans - po raz pierwszy w jego ponadpółwiecznej historii - odbył się koncert muzyki ludowej, poświęcony tradycjom śpiewaczym na Dolnym Śląsku.
Audio
  • Henryk Dumin opowiada o koncercie muzyki tradycyjnej na Festiwalu Wratislavia Cantans (Dwójka/Źródła)
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu Pieśni z lasów i pól na Festiwalu Wratislavia Cantans
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu "Pieśni z lasów i pól" na Festiwalu Wratislavia CantansFoto: z archiwum zespołu

Na Dolnym Śląsku przetrwały do dziś przykłady dawnego folkloru przeniesione przez powojenne grupy osiedleńcze z niemal wszystkich regionów II Rzeczypospolitej, a także z warunków emigracyjnych. Pochodzą często z czasu traktowanego dziś jako mityczna już przeszłość grup osiedleńczych. Podczas badań terenowych odnaleziono w dolnośląskim interiorze najstarsze pieśni polskiego obszaru kulturowego. Przenosi je w czasie już trzecie powojenne pokolenie Dolnoślązaków.

O tym wydarzeniu i o wielokulturowym Dolnym Śląsku opowiadał Henryk Dumin - etnolog, badacz i dokumentalista muzycznej tradycji tego regionu.

- Na Dolnym Śląsku mamy do czynienia ze wspólnotą kulturową wielu grup regionalnych i narodowych drugiej Rzeczypospolitej z okresu międzywojennego. Można cofnąć się jeszcze wcześniej w czasie, ponieważ mieszkają na tych terenach osoby wywodzące swój ród z Inflant polskich. Dziedzictwo kulturowe tych wszystkich grup trwa do dzisiaj – mówił w "Źródłach" Henryk Dumin, prowadzący koncert na Festiwalu Wratislavia Cantans - W okresie powojennym wróżono szybki zanik tych tradycji, szczególnie pieśniowych. Czyniono również maksymalne wysiłki, aby wymieszać grupy osadnicze, szczególnie chodziło o grupy pochodzące z Kresów. Obecnie mamy do czynienia z całym bogactwem tego dziedzictwa kulturowego, które zostało ocalone przez kilka pokoleń.

Na koncercie "Pieśni z lasów i pól" usłyszeć można było znakomitych wykonawców śpiewu tradycyjnego: Michalinę Mrozik, Joannę Matusiak, Oliwię Łuszczyńską, Zofię Tarasiewicz i Felicję Cierlik. Pojawiły się również dolnośląskie zespoły:

  • Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa,
  • Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa,
  • Zespół Łemkowski „Łastiwoczka” z Przemkowa,
  • Zespół „Gościszowianie” z Gościszowa (gm. Nowogrodziec).


Posłuchaliśmy w audycji również pieśni w wykonaniu niektórych uczestników koncertu, m.in. Michaliny Mrozik. 
Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Henryk Dumin  (etnolog, badacz i dokumentalista)

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 15.15


gs/mat.prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal w Kazimierzu okiem jurorki - dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 10:00
W "Źródłach" rozmawialiśmy o młodych wykonawcach, kontynuacji i rekonstrukcji, także o Scenie Mistrzów - czyli o zmianach regulaminowych festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska, bajkowy Moniuszko i zapomniane instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Gościem magazynu była Maria Pomianowska - multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka tradycyjna na tle współczesnej kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:00
W Międzynarodowym Dniu Muzyki skupiliśmy się na polskiej muzyce tradycyjnej, często będącej inspiracją dla wielkich kompozytorów.
rozwiń zwiń