Muzyka tradycyjna na tle współczesnej kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:00
W Międzynarodowym Dniu Muzyki skupiliśmy się na polskiej muzyce tradycyjnej, często będącej inspiracją dla wielkich kompozytorów.
Audio
  • Jak można zdefiniować styl narodowy - opowiadał prof. Jan Stęszewski (Dwójka/Źródła)
Jan Fokt  (zdjęcie ilustracyjne)
Jan Fokt (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Grzegorz Śledź

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, zainicjowany przez Yehudi Menuhina. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości.

Czy możemy mówić o stylu narodowym polskiej muzyki? Jak można go zdefiniować? O tym w 1997 r. opowiadał prof. Jan Stęszewski (1929-2016), etnomuzykolog, badacz m.in. historii rytmów mazurkowych i kategorii narodowości w muzyce. Fragment tego archiwalnego nagrania pojawił się w "Źródłach".

-  Na ogół się wie, co to jest styl narodowy, ale jeśli trzeba go zdefiniować, to zaczynają się "schody". Jest to jeden z najtrudniejszych problemów, który pojawił się i został w specjalny sposób charakteryzowany w piśmiennictwie Johanna Gottfrieda Herdera, który twierdził, że w folklorze można najbardziej odczuć ten narodowy styl - rozpoczął swoją opowieść prof. Jan Stęszewski. - Potem pojawiła się teoria etnografa niemieckiego Wilhelma Wundta "Psychologia narodów". Próbował on łączyć to, że narody mają swoją indywidualną, własną, psychologię zbiorową. Byli tacy, którzy wiązali to z językiem i intonacją. W istocie rzeczy redukcja do narodu tego, co jest w sztuce i artystycznym dorobku danej grupy społecznej jest praktycznie skazana na niepowodzenie. Osobiście bardzo się boję określeń „charakter narodowy” dlatego, że jest on, praktycznie rzecz biorąc, niedefiniowalny.

Co właściwie jest elementem polskim w muzyce tradycyjnej? Polonez, chodzony, mazurek, rytm krakowiakowy i regiony? Jakie są pułapki takiego dzielenia?  O tym w audycji.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: prof. Jan Stęszewski (etnomuzykolog)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń