X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Skiba: muzyk musi mieć przede wszystkim pamięć!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:00
- Nie słuch, bo usłyszeć to prawie każdy potrafi. Najważniejsze, czy melodię umie zapamiętać - mówił archiwalnym nagraniu z 2014 roku skrzypek z Zawad.
Audio
  • Rozmowa ze Stanisławem Skibą z 2014 roku (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stanisław Skiba mieszkał we wsi Zawady w gminie Rzeczyca, był nagradzanym, zasłużonym i cenionym skrzypkiem ludowym, trzonem kapeli Stanisława Skiby, w której grał z braćmi Pawlakami. Jak mówił w rozmowie z Kuba Borysiakiem, od dziecka ciągnęło go do muzyki.

- W zespole gram już 48 lat - mówił w 2014 roku - od dziesiątego roku życia już na wesela chodziłem. Skrzypce, bębenek, basy, wszystko musiałem ze sobą nosić, że nawet jak mi wódkę na drogę dawali, to nie chciałem brać, bo nie miałem jak tego nieść. Poza tym nie piłem, dzieckiem byłem.

Pan Stanisław mówił w audycji także o klasycznym składzie instrumentalnym zespołu w swoim regionie. Były to przede wszystkim skrzypce, basy i bębenek. Takie instrumenty, jak akordeon czy trąbka, na których pan Stanisław też potrafił grać, na wiejskich zabawach zaczęły pojawiać się później. Tłumaczył także, co zrobić, żeby dobrze grać np. mazurka. - Wszystko zależy od muzyka i tego, jak kto zaśpiewa. Wszystkie melodie trzeba za śpiewem wygrać. Muzyk musi mieć pamięć, a nie tylko słuch, bo usłyszeć to każdy może, ale zapamiętać to już nie.

W audycji słuchać mogliśmy nagrań artysty, a także nowości muzycznych, wśród których  znalazły się Kumbia Boruka "El Remedo", Los Piranas "Historia Natural" oraz Lucibela z najnowszej płyty "Laco Umbilical".

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Stanisław Skiba (skrzypek ludowy)

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zuzanna Bujok: wiślańska muzyka jest łagodna, tak jak te tereny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 09:00
- U nas raczej nie śpiewali skocznych rzeczy, chyba że na weselu albo na pastwisku, ale też rzadko. My raczej zawsze takie łagodne, taki jest nasz rejon - mówiła w audycji mistrzyni tradycji z Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości płytowe Kuby Borysiaka

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 08:00
Wtorkowe "Źródła" zabrzmiały muzyką najnowszych płytowych wydawnictw ze świata World Music.
rozwiń zwiń