Polskie Radio
Section05
world music

Folk prosto z szelfu: Frode Haltli "Avant folk II"

Utalentowany norweski akordeonista Frode Haltli, szkoda, że mało u nas znany, nagrał w tym roku kontynuację cenionego albumu „Avant folk” (2018). To jeden z wielu jego projektów, wyróżniający się spośród nich mini-bigbandowym składem, bo w pierwszej części wzięło udział trzynastu muzyków, włącznie z gwiazdą norweskiej awangardy Mają Ratkje, a w tegorocznych nagraniach dziesięciu.
Zobacz więcej na temat:  folk Remigiusz Mazur-Hanaj akordeon world music

Jak jedna wielka rodzina. Polacy z sąsiadami na 32. Bukowińskich Spotkaniach

Polska, Węgry, Rumunia i Ukraina we współpracy organizują tegoroczne Bukowińskie Spotkania, jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. To wielkie przedsięwzięcie artystyczne, którego zadaniem jest pokazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz przegląd zespołów prezentujących muzykę, śpiew, taniec, obrzędy i zwyczaje ludowe Bukowiny.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska

Fundacja "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Fundacja "Dziedzictwo Nasze" z Węgorzewa to jeden z laureatów nagrody w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Fundacja powstała w 2004 roku, a terenem jej działań jest Polska i dawne Kresy Wschodnie. O działalności fundacji rozmawiamy z jej założycielką Barbarą Grąziewicz-Chludzińską i obecną prezes.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril

Miasta jak malowane. Wilno i Lwów na wystawie prac Tytusa Brzozowskiego

W audycji "Z muzyką po Kresach" w podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju naszym przewodnikiem jest polski artysta Tytus Brzozowski, malarz i architekt, który stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. To malownicze spojrzenie na Wiedeń, Chicago, Londyn, Drezno czy Wilno i Lwów.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Pieśni z Wołynia i Polesia na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

W audycji "Z muzyką po Kresach" mamy kilka zaproszeń na wyjątkowe wydarzenia, w tym na festiwal WMŚ i koncert '"Pieśni z Polesia i Wołynia - Przesilenie”. Wystąpią w nim Karolina Demianiuk, Horyna (Ukraina, Równe), Wołyń w pieśniach, Z Lasu, a zapraszała na niego śpiewaczka i animatorka, członkini zespołów Z Lasu i Wołyń w pieśniach - Olga Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska