Polskie Radio
Section05
world music

Liraz, głos pokolenia, głos kobiet

Jej biografia mieści w sobie cały zamęt Bliskiego Wschodu. Urodzona w Izraelu w rodzinie o irańskich korzeniach. Od dziecka marzyła o karierze artystki. Jej się udało, ale wie, że jej rodaczki nadal nie mają prawa głosu, także tego twórczego. Dlatego Liraz sięga do muzyki irańskiej sprzed rewolucji roku 1979, do psychodelicznego rocka i elektryzującego disco. Przywraca kolory i energię z przeszłości…
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska muzyka tradycyjna muzyka rozrywkowa Izrael Persja

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale góry

Proste i uniwersalne. Muzyka, która pokazuje prawdę o życiu

„Muzyka Nocą”, audycja w której słuchamy spokojnie, bez pośpiechu, w skupieniu, korzystając z późnej pory i wyciszonego, uśpionego świata. W naszym najbliższym spotkaniu przekonamy się, że o miłości, o bohaterach, o odwadze, o bliskości, o wierze, śpiewa się wszędzie, choć często ubierając te uniwersalne opowieści w tradycyjne, lokalne brzmienia.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Nowa Tradycja