REKLAMA

Malarski minimalizm Swietłany Nianio

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 16:34
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była kijowska kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka i rysowniczka. Jej muzykę opisuje się jako neofolk lub awangardę.
Audio
Fragment okładki płyty Lisova Kolekciya Swietlany Nianio.
Fragment okładki płyty "Lisova Kolekciya" Swietlany Nianio.Foto: mat. prqs.

Zdaniem prowadzącego jest ona najwybitniejszą po Meredith Monk przedstawicielką współczesnego minimalizmu. Jest to liryka smutku, muzyczny egzystencjalizm. Nianio zadebiutowała na początku lat 90. z grupą Cukier Biała Śmierć. Wówczas i wówczas Adam Strug zetknął się z jej muzyką.

- To był rok 1989. Miałem w Lublinie zagrać koncert wspólnie z nieznaną mi wówczas grupą Cukier Biała Śmierć. Co ciekawe, nikt wtedy na ten koncert nie przyszedł. Byliśmy bardzo młodzi, a w tym samym czasie zorganizowano gdzieś konkurencyjną imprezę. W podróży powrotnej do Warszawy Swietlana nie udzielała się towarzysko, była sceptyczna wobec naszego zachowania - wspominał prowadzący.

Wśród jej idoli są Meredith Monk, Iva Bittova, Philip Glass, Steve Reich. Nowojorski minimalizm od lat Swietlana Nianio łączy z elementami ukraińskiego folkloru i śpiewem - dźwięcznym, czasami onirycznym. W audycji słuchaliśmy przykładów jej kompozycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 12.03

Godzina emisji: 15.15

at