Projekt Radiowarna, czyli bałkański pop-fiction

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:21
W "Źródłach" m.in. spotkaliśmy się z Piotrem Majczyną, który opowiedział nam o międzynarodowym projekcie Radiowarna. Premierowo posłuchaliśmy pieśni “Joś samo jednom” w wykonaniu tej formacji.  
Audio
  • Projekt Radiowarna, czyli bałkański pop-fiction (Dwójka/Źródła)
Radiowarna i Branka Basic.
Radiowarna i Branka Basic.Foto: mat. promocyjne

Radiowarna to międzynarodowe połączenie muzyków polskiego zespołu Čači Vorba i węgiersko-serbskiej piosenkarki Branki Bašić znanej z grupy Zürös Banda. Zespół bierze stare folk-popowe przeboje z południa i łączy je z dźwiękami zza dawnej "żelaznej kurtyny", takimi jak rock, psychodelia, funk i pop, a także współczesną bałkańską elektroniką i orientalnym otoczeniem. Wszystko to brzmi bardzo ekstatycznie, energetycznie i świeżo.

- Radiowarna to taki specjalny projekt, który narodził się w naszych głowach już kilka lat temu. Postanowiliśmy sięgnąć do autorskich utworów mało znanych w Polsce twórców bałkańskich, ale doskonale znanych w takich krajach jak Bułgaria, czy kraje byłej Jugosławii. Utwory te funkcjonują do dziś jako pop-folkowe hity w krajach bałkańskich, co widać wyraźnie śledząc liczbę odtworzeń klipów w internecie, mówimy tutaj o dziesiątkach milionów odtworzeń każdego z utworów, który wzięliśmy w Radiowarnie na tapetę - tłumaczył w "Źródłach" Piotr Majczyna. – Od początku widziałem w tym coś fascynującego, bo wiele z tych utworów zapadało mi szybko w pamięć. Rezultat ostateczny naszych zmagań nazwaliśmy balkan pop-folk-fiction.

To prawdopodobnie jedyny w swoim rodzaju taki pomysł w Europie Środkowej, ponieważ to, co połączyło muzyków z Węgier i Polski to fascynacja muzyką pop i pop-folk lat 70. i 80. Bałkanów oraz pragnienie, aby ponownie przefiltrować tę muzykę przez uszy współczesnych słuchaczy.

Projekt Radiowarna tworzą: Branka Bašić - wokal, Rafał Gontarski - syntezator, akordeon, Michał Iwanek - syntezatory, Piotr Majczyna - gitara, bouzouki, Robert Brzozowski - bas, Stanisław Siedlaczek - perkusja.

Do tego w audycji Piotr Baczewski opowiadał o powstającej właśnie płycie z nagraniami śpiewaczki Krystyny Ciesielskiej z Brogowej. Posłuchaliśmy nagrań z archiwum Fundacji Muzyka Zakorzeniona. - Motorem do nagrania tej płyty było zdenerwowanie na to, że płyt z nagraniami świetnych śpiewaczek i muzykantów wydaje się bardzo mało. Wiele ikonicznych wręcz postaci ze świata muzyki tradycyjnej nie ma swoich płyt. Trudno też znaleźć ich nagrania w internecie. Chcieliśmy wyjść na przeciw temu deficytowi i zabrać się za ich wydawanie - tłumaczył w "Źródłach" Piotr Baczewski z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. W chwili obecnej trwa zbieranie funduszy na wydanie płyty Krystyny Ciesielskiej z Brogowej.

Nie zabrakło również nagrań węgierskiej artystki Herczku Agi z zespołem z albumu “Kamara” - czyli interpretacji pieśni z Bułgarii, Turcji i Ukrainy. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Majczyna (Radiowarna), Piotr Baczewski (Muzyka Zakorzeniona)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs/mat. prasowe


 

Czytaj także

Skrzypkowie radomszczyzny: Kołaziński i Dziubiński

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 05:30
W "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy archiwalnego nagrania i wywiadu ze Stefanem Kołazińskim ze Zdunkowa oraz spotkaliśmy się ze Stefanem Dziubiński z Radomia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiązanka". WoWaKin wydaje nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" zapowiedzieliśmy najnowszą płytę tria WoWaKin  i przedpremierowo posłuchaliśmy kilku utworów, które się na niej znajdą. Płyta pojawi się w sklepach pod koniec maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damir Imamović - balans tradycji i innowacji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy płyty “Singer of Tales” współczesnego mistrza bośniackiej tradycji sevdah Damira Imamovića w najnowszej produkcji legendarnego Joe Boyda.
rozwiń zwiń