Kompania raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:00
Tegoroczna edycja Festiwalu Nowa Tradycja jak większość wydarzeń musiała zostać odwołana, w oczekiwaniu na kolejne odsłony wspominaliśmy wydarzenia z ubiegłego roku. Folkowy Fonogram Roku 2018 przypadł wówczas Kompanii Janusza Prusinowskiego za płytę "Po śladach".
Audio
  • Kompania Janusza Prusinowskiego raz jeszcze (Dwójka/Źródła)
Janusz Prusinowski Kompania
Janusz Prusinowski KompaniaFoto: Grzegorz Śledź

W piątkowych "Źródłach" posłuchaliśmy fragmentów koncertu Kompanii Janusza Prusinowskiego zarejestrowanego na Festiwalu Nowa Tradycja 2019.

Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Mety, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Członkowie Kompanii muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, a znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła – ze współczesną wrażliwością.

Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (między innymi w Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall) i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. W 2010 roku wspólnie z wybitnym pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował program koncertowy Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina. Zespół współpracował również z takimi artystami, jak Michał Urbaniak, Artur Dutkiewicz, Tomasz Stańko, Alim Qasimov, Miguel Ituarte, Arthur Greene, Marcin Pospieszalski, Adam Strug, oraz z wieloma innymi znanymi muzykami.

Skład zespołu

  • Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, harmonia, cymbały, kontrabas, basy
  • Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon, basy, śpiew
  • Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, śpiew
  • Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, śpiew

Gościnnie

  • Wojciech Pulcyn – kontrabas.

Posłuchaliśmy również muzyki niektórych laureatów ogłoszonych właśnie tegorocznych Songlines Music Award: Bassekou Kouyate, Cimarrón, Blick Bassy, Leyla McCalla.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O wielkanocnych dyngusiarzach, barabaniarzach i pograjkach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:15
W "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy opowieści o zwyczajach wielkanocnych z rożnych części Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje muzyki kaszubskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:55
 W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzyką, językiem i kulturą kaszubską - porozmawialiśmy z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz, młodą śpiewaczką i poszukiwaczką kaszubskich pieśni, laureatką ubiegłorocznego OFKiŚL w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leon Lewandowski i kaliskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 08:00
W naszym radiowym konkursie na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w ubiegłym roku Nagroda Specjalna Fonogramu Źródeł 2019  przypadła płycie “Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny” autorstwa Mateusza Raszewskiego i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. W audycji o płycie, o muzyce kaliskiej i postaci Leona Lewandowskiego  porozmawialiśmy z twórcami: Mateuszem Raszewskim i Andrzejem Bieńkowskim. 
rozwiń zwiń