Spiskie czardasze Jana Pacygi z Kacwina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
Muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów wspólnych z tradycyjną muzyką węgierską i słowacką. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz. Jednym z ostatnich spiskich skrzypków starszego pokolenia jest Jan Pacyga z Kacwina, który opowiedział w "Źródłach", jak nauczył się je grać.  
Audio
  • Spiskie czardasze Jana Pacygi z Kacwina (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Polski Spisz to niewielki region obejmujący tylko kilkanaście wsi przy granicy polsko-słowackiej, który jest pod silnym wpływem muzyki słowacko-węgierskiej. Tożsamość etniczna mieszkańców Spisza jest dyskusyjna. Niektórzy z nich czują się Polakami, inni Słowakami, a niektórzy po prostu Spiszakami.

- Tatuś mój kiedyś grał po weselach, a ja jako chłopiec byłem tym graniem niezwykle zainteresowany i zawsze chodziłem posłuchać jak tatuś gra. Jak to już miałem w sobie, to później już sam tak grałem. Podsłuchiwałem melodie po weselach, brałem skrzypce ze ściany i próbowałem je grać. Tata zobaczył, że coś już łapię i zaczął mnie uczyć. Jedną melodię pamiętam doskonale, to "Moczy dzewczę konopie" – wspominał, śpiewając Jan Pacyga z Kacwina. – Pamiętam, jak pokazywał mi którym palcem dociskać struny. Poćwiczyłem chwilę i zagrałem całą melodię. Po dwóch dniach grałem już krakowiaka. Wtedy tata powiedział, że coś ze mnie będzie. W czwartej klasie już przygrywałem dzieciom.

Pan Jan podzielił się ze słuchaczami swoją muzyką i wspomnieniami o cyganach, o kolędach, o trudnych, biednych czasach i oczywiście o czardaszach.

Do tego w audycji - Globaltica Online - zaprosiliśmy na koncert Dawdy Jobarteh z Gambii.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leon Lewandowski i kaliskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 08:00
W naszym radiowym konkursie na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w ubiegłym roku Nagroda Specjalna Fonogramu Źródeł 2019  przypadła płycie “Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny” autorstwa Mateusza Raszewskiego i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. W audycji o płycie, o muzyce kaliskiej i postaci Leona Lewandowskiego  porozmawialiśmy z twórcami: Mateuszem Raszewskim i Andrzejem Bieńkowskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby z archiwum Piotra Gana - Jan Rafalski z Jagodnego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:09
W poniedziałkowych "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wiejskiego lutnika i skrzypka Jana Rafalskiego, który w archiwalnym nagraniu z 1967 roku opowiadał o rodzinnej manufakturze skrzypcowej Rafalskich działającej w dwudziestoleciu międzywojennym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubomir Tatarka i słowackie tradycje dudziarskie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:00
- Każdy budowniczy gajd i dud tworzy je na swój niepowtarzalny obraz, tak jak sam to widzi. Ja też tak zacząłem budować swoje gajdy - tłumaczył w "Źródłach" Lubomir Tatarka ze Slovenskiej Lupcy, pierwszy cechmajster Cechu Słowackich Gajdoszy.
rozwiń zwiń