Obrzędy i tradycje Podlasia głosem Słowianoczek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:00
Śpiewaczy zespół z Czeremchy Słowianoczki tworzą Magda Kaczuk oraz siostry Ola i Ewa Iwaniuk. Sięgając do repertuaru Polesia i Wołynia, chcą utrzymać istnienie dawnych regionalnych tradycji.
Audio
  • Spotkanie z zespołem Słowianoczki (Dwójka/Źródła)
Słowianoczki na Nowej Tradycji 2010
Słowianoczki na Nowej Tradycji 2010Foto: Grzegorz Śledź

Śpiewaczki z Czeremchy śpiewały na początku w szkolnym zespole młodzieżowym, potem rozeszły się do innych szkół, ale postanowiły jednocześnie zacieśnić łączącą je więź muzyczną, dlatego założyły swój zespół w Białymstoku. - Wykonujemy piosenki z Podlasia i Wołynia, ukraińskie pieśni zapisywane od naszych babć i przodków. Śpiewamy gwarą i w języku ukraińskim - mówiły w audycji, opowiadając o początkach swojej działalności i tym, kto i jak je uczył. 

Szczególne miejsce w ich repertuarze zajmują pieśni obrzędowe, wiesnianki, kolędy itd. - Śpiewamy dla przyjemności, ale jest to dla nas ważne, bo chcemy też zachęcać młodsze pokolenie do poznawania autentycznego folkloru, takiego gdzie śpiewa się a capella - mówiły artystki. Słowianoczki zdobywały laury zarówno na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu jak i dwukrotnie na Nowej Tradycji, w roku 2010 i 2014.

W audycji słuchaliśmy także nagrań i opowieści roztoczańskiej śpiewaczki ludowej Julii Okoń, a także muzyki z dalekich krańców Rosji: Jakucka, Ałtaju i Tuwy.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Magda Kaczuk, Ola Iwaniuk, Ewa Iwaniuk (Słowianoczki), Julia Okoń (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 3.06.2020

Godzina emisji: 15.15

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O dawnych pieśniach towarzyszących obrzędom weselnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 08:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnej rozmowy Mariana Domańskiego z wybitną śpiewaczką kurpiowską, Walerią Żarnochową ze wsi Dąbrowy. 
rozwiń zwiń