O najnowszej biograficznej płycie Krystyny Ciesielskiej z Brogowej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 19:00
W "Źródłach" o płycie śpiewaczki opowiadali jej autorzy, Piotr Baczewski i Monika Gigier z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Posłuchaliśmy także nagrań archiwalnych śpiewaczki znajdujących się w archiwach Polskiego Radia.
Audio
  • Biograficzna płyta Krystyny Ciesielskiej z Brogowej (Dwójka/Źródła)
Krystyna Ciesielska z płytą.
Krystyna Ciesielska z płytą.Foto: Piotr Baczewski/Fundacja Muzyka Zakorzeniona

Pani Krystyna urodziła się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie. Zarówno jej tata jak i wuj byli wiejskimi skrzypkami. Muzyka Mireckich znana była na całą okolicę. Jak sama Krystyna Ciesielska mówiła, przejęła talent po mamie i tacie, a w domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania.

- Pieśni, które śpiewała nam Pani Krysia pochodzą z bardzo różnych źródeł; od mamy, od kolegów, którzy wracali z wojska, od sąsiadek, które śpiewały przy wspólnej robocie czy od śpiewaczek na weselach na które śpiewaczka od dziecka chadzała – tłumaczył Piotr Baczewski. – Miała około sześciu lat, gdy w jej rodzinnym domu ojciec wyprawiał wesele ich służącej, sierocie Jance. Wtedy usłyszała po raz pierwszy pieśni weselne, m.in. pieśni dla sierot - dodała Monika Gigier z Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

Piotr Baczewski wspominał w audycji, że pierwszy raz do wsi Brogowa trafił dziesięć lat temu. Od tamtego czasu w regionie radomskim zmieniło się bardzo dużo, głównie dzięki osobom przyjezdnym zainteresowanych tamtejszą muzyką. - Były one zewnętrznym okiem, kimś, kto zaczął dowartościowywać tą muzykę i dzięki którym ta muzyka odżyła. W okolicach Przysuchy i Radomia odbywają się dziś liczne zabawy ludowe, warsztaty czy różnorakie działania animacyjne - wspominał.

Posłuchaliśmy także nagrań archiwalnych śpiewaczki znajdujących się w archiwach Polskiego Radia. Wcześniejsza płyta śpiewaczki, "Małopolska Północna" znalazła się w kolekcji serii Muzyka Źródeł.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Piotr Baczewski i Monika Gigier (Fundacja Muzyka Zakorzeniona)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Skarby z archiwum Piotra Gana - Jan Rafalski z Jagodnego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:09
W poniedziałkowych "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wiejskiego lutnika i skrzypka Jana Rafalskiego, który w archiwalnym nagraniu z 1967 roku opowiadał o rodzinnej manufakturze skrzypcowej Rafalskich działającej w dwudziestoleciu międzywojennym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubomir Tatarka i słowackie tradycje dudziarskie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:00
- Każdy budowniczy gajd i dud tworzy je na swój niepowtarzalny obraz, tak jak sam to widzi. Ja też tak zacząłem budować swoje gajdy - tłumaczył w "Źródłach" Lubomir Tatarka ze Slovenskiej Lupcy, pierwszy cechmajster Cechu Słowackich Gajdoszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spiskie czardasze Jana Pacygi z Kacwina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
Muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów wspólnych z tradycyjną muzyką węgierską i słowacką. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz. Jednym z ostatnich spiskich skrzypków starszego pokolenia jest Jan Pacyga z Kacwina, który opowiedział w "Źródłach", jak nauczył się je grać.  
rozwiń zwiń