Rusza 54. święto artystów ludowych w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbędzie się w dniach 28-29 sierpnia 2020 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W audycji porozmawialiśmy z Andrzejem Sarem, organizatorem wydarzenia.
Audio
  • Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych startuje (Dwójka/Źródła)
Festiwal KiŚL 2019, Kazimierz.
Festiwal KiŚL 2019, Kazimierz.Foto: Grzegorz Śledź

- Chyba najważniejszym wyzwaniem była decyzja, czy podejmować się tej organizacji, mając na względzie wszystkie zagrożenia i ryzyko, które tego typu spotkania ze sobą niosą. Było to dla nas dużym znakiem zapytania, ale pomogli nam sami uczestnicy, którzy dopytywali się o taką możliwość spotkania, bo przecież w wielu miejscach w Polsce odbyły się eliminacje, które kwalifikują uczestników z poszczególnych regionów do udziału w festiwalu - powiedział w "Źródłach" Andrzej Sar, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, organizator wydarzenia.

Tradycja trwająca od ponad 50 lat zostanie podtrzymana, lecz z dużymi zmianami. Tegoroczny Festiwal – z powodu panującej sytuacji – będzie miał inny przebieg niż zazwyczaj. Wiele punktów programu, takich jak korowód, zabawa ludowa, niektóre działania w klubie festiwalowym czy Msza Święta nie odbędą się co jest bezpośrednią konsekwencją dopasowania działań do wymogów sanitarnych.

Koncerty konkursowe z konieczności będą przeprowadzane w hali namiotowej, co będzie miało przełożenie na ograniczenie ilości widowni, jednak przesłuchania konkursowe będzie można śledzić na telebimach oraz dzięki transmisji online.

Ponadto w programie znalazły się; Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne, warsztaty rękodzieła i śpiewu białym głosem oraz Targi Sztuki Ludowej.


Plakat festiwalowy Plakat festiwalowy

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

gs/mat.prasowe


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspominamy Jana Cytryniaka z Kochowa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 17:00
W poniedziałkowych "Źródłach" porozmawialiśmy o działalności artystycznej wybitnego śpiewaka oraz twórcy instrumentów pasterskich z Powiśla Maciejowickiego - Jana Cytryniaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywczyni Bukowiańskiego Buka 2020 w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:00
- Mam słownik dwunastu gwar śląskich i intensywnie próbuję się ich nauczyć, żeby umieć się znaleźć w danym środowisku – tłumaczyła w "Źródłach" Anna Krypczyk, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Folkloru Polskiego - 54. "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popołudnie z portugalskim fado

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:00
W audycji pojawiły się znane pieśniarki fado, m.in: Christina Branco, Carla Pires, Ana Moura. Posłuchaliśmy także fado i Cante Alantejano w męskim wykonaniu - Antonio Zambujo. Nie zabrakło również mistrza gitary portugalskiej Custodio Catelo z tegoroczną płytą “Amalia” oraz legendarnej Amalii Rodrigues.
rozwiń zwiń