Wspominamy Jana Cytryniaka z Kochowa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 17:00
W poniedziałkowych "Źródłach" porozmawialiśmy o działalności artystycznej wybitnego śpiewaka oraz twórcy instrumentów pasterskich z Powiśla Maciejowickiego - Jana Cytryniaka.
Jan Cytryniak, 2009 rok.
Jan Cytryniak, 2009 rok.Foto: Grzegorz Śledź

Bohater audycji, Jan Cytryniak pochodził z Kochowa. Znany był przede wszystkim ze swoich żartobliwych przyśpiewek. Był duszą towarzystwa i artystą uwielbianym także przez młodsze pokolenie. Jego występy sceniczne i kontakt z publicznością przeszły już do legendy. Grał także na bębenku, współpracował m.in. ze Stanisławem Łoskotem i Antonim i Marianem Cicheckim z Grądek Oblina. Był także niepowtarzalnym wytwórcą instrumentów pasterskich, tworzył fujarki i piszczałki z brzozy.


Posłuchaj
44:28 2020_06_29-15-14-54 _PR2_Źródła.mp3 Wspominamy Jana Cytryniaka z Kochowa z Powiśla Maciejowickiego (Dwójka/Źródła)

 

- Ojciec mój był bardzo muzykalny, chodził z kompanią do Częstochowy, bębnił w orkiestrze w Maciejowicach. Grać na fujarkach nauczyłem się od ojca i dziadka. Było się młodym, pasło się krowy, miało się te parę lat - wspominał Jan Cytryniak. - Lubiłem muzykę. Słuchałem po zabawach jak grają muzykanci, lubiłem też tańcować i śpiewać. Dużo śpiewałem na weselach, sześć lat robiliśmy to razem z harmonistą Stanisławem Pawelcem z Kobylnicy. Dobrze grał. Później miałem przerwę, bo obowiązki, dzieci, budowanie domu, nie było czasu. 

W audycji słuchaliśmy m.in. rozmowy Klaudii Baranowskiej zarejestrowanej w roku 2009 w Radomiu oraz nagrań z płyt: "I po ścianach! Muzyka z Remontu 1994​-​96" oraz "Powiśle Maciejowickie. Muzyka tradycyjna". 

Jak samodzielnie wykonać fujarkę z brzozy? O tym opowiadał w audycji Jan Cytryniak.


Jan Cytryniak z braćmi Cicheckimi, nie żyjącym już Antonim i Marianem. Radom, 2009 rok. Jan Cytryniak z braćmi Cicheckimi - Antonim i Marianem. Radom, 2009 rok.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Tydzień oczami mistrzów muzyki Podhala

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 08:00
- Cały post był czasem wyciszenia i odmawiania sobie mięsnych potraw, natomiast Wielki Tydzień wszyscy przeżywali szczególnie. Przeżywano to nieporównywalnie głębiej niż w dzisiejszych czasach i ja się nie odwołuję tutaj do stu, czy dwustu lat wstecz, ja się odwołuję do lat mojego dzieciństwa! – powiedziała znakomita skrzypaczka podhalańska, Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O dawnych pieśniach towarzyszących obrzędom weselnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 08:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnej rozmowy Mariana Domańskiego z wybitną śpiewaczką kurpiowską, Walerią Żarnochową ze wsi Dąbrowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby przetrwało..." Niedzielny poranek z mistrzami polskiej muzyki tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 06:00
W "Kiermaszu pod kugutkiem" słuchaliśmy muzyki i opowieści Marii Siwiec z Gałek koło Rusinowa z regionu radomskiego oraz Męskiej Grupy Śpiewaczej z Czarni na Kurpiach. Dla spragnionych muzyki pojawiły się nagrania grupy Prusinowski Kompania oraz Faghilee Itulya z Kenii.
rozwiń zwiń