Muzyka Podhala na złóbcokach

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Łukaszem Murzańskim, młodym artystą zafascynowanym starszym pokoleniem muzykantów, m.in. Władysławem Trebunią-Tutką. Podczas ostatniego festiwalu w Kazimierzu wystąpił jako solista grając na złóbcokach, zdobywając jedną z pierwszych nagród. 
Audio
  • Muzyka Podhala na złóbcokach (Dwójka/Źródła)
Łukasz Murzański  na OFKiŚL w Kazimierzu, 2020.
Łukasz Murzański na OFKiŚL w Kazimierzu, 2020.Foto: Kuba Borysiak

Łukasz Murzański, młody skrzypek z Podhala, na co dzień jest instruktorem gry na skrzypcach, podczas konkursu na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu grał na złóbcokach.

- Jedyna okazja zagrać na złóbcokach to jak nie występ, to przegląd taki jak tu, w Kazimierzu. To instrument na którym nie da się zagrać w kapeli z basami i z gęślami, bo ma mniejsze pudło i jest cichszy. Nie wszyscy lubią jego dźwięk, a trzeba go jednak polubić – mówił w "Źródłach" Łukasz Murzański. - Złóbcoki zrobił mój przyjaciel, Andrzej Kalata i już drugi rok gram na tym instrumencie. Gram chałupniczo, korzystając z nagrań i płyt, ale na początku pokazywał mi jak grać chrzestny.  

W audycji słuchaliśmy nagrań artysty, a  także nowego singla Rhiannon Giddens "Don’t call me names".

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Zdobywczyni Bukowiańskiego Buka 2020 w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:00
- Mam słownik dwunastu gwar śląskich i intensywnie próbuję się ich nauczyć, żeby umieć się znaleźć w danym środowisku – tłumaczyła w "Źródłach" Anna Krypczyk, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Folkloru Polskiego - 54. "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza 54. święto artystów ludowych w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbędzie się w dniach 28-29 sierpnia 2020 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W audycji porozmawialiśmy z Andrzejem Sarem, organizatorem wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyniki 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2020

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 16:20
- Wziąłem się za budowę skrzypiec, podglądam na internecie jak je zrobić. Główkę już zrobiłem i zbieram materiał; mam już klon na spód i szukam świerka na wierzch. Jestem uparty i lubię dłubaninę, muszę ze swoimi skrzypkami jeszcze się zmierzyć - mówił w "Kiermaszu pod Kogutkiem" podlaski skrzypek nagrodzony w tym roku Basztą, Zdzisław Marczuk.
rozwiń zwiń