Lautari - dojrzewająca przyjaźń muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:00
- Nazwa i idea Lautari to było marzenie, bajka, rojenie o świecie wyobrażonym trans Karpat, Bałkanów, Grecji i Bizancjum. To były również podróże - piątkowe "Źródła" poświęciliśmy 20. letniej działalności zespołu Lautari: o historii, podróżach i płytach opowiadali Maciej Filipczuk, Michał Żak i Jacek Hałas.
Audio
  • Lautari - dojrzewająca przyjaźń muzyczna (Dwójka/Źródła)
Zespół Lautari
Zespół LautariFoto: T. Ogrodowczyk

Lautari to zwycięzcy Festiwalu Nowa Tradycja w roku 2001. Ich albumy także zdobywały nagrody w naszych konkursach na Folkowy Fonogram Roku. Liderem zespołu jest Maciej Filipczuk, który przez wszystkie lata do współpracy zapraszał bardzo różnych artystów. - Na jutrzejszym koncercie będziemy mieli okazję usłyszeć prawie wszystkich którzy w zespole Lautari się pojawiali - mówił w "Źródłach" Kuba Borysiak. W rozmowie z nim Maciej Filipczuk, Michał Żak i Jacek Hałas wspominali dawne i ostatnie lata działalności grupy.

- Absolutnie nie byłem na początku dojrzały i nie mogę powiedzieć, żebym był kompetentny w rozumieniu muzyki tradycyjnej. To była inspiracja. Istniały już płyty z serii "Muzyka Źródeł" i tej muzyki się słuchało z wielką przyjemnością i ciekawością. Muzyka kurpiowska, to była książka ks. Skierkowskiego, rozczytywałem z niej nutki. Z nieporadnością, ale już wtedy po polską muzykę sięgałem – opowiadał o początkach fascynacji tradycyjnymi melodiami Maciej Filipczuk. Nazwa i idea Lautari to było marzenie, bajka, rojenie o świecie wyobrażonym trans Karpat, Bałkanów, Grecji i Bizancjum. To były również podróże. Pierwszy raz pojechałem wtedy do Rumuni. Absolutny zachwyt! Spotkania z muzykami z Maramuresz, można by opowiadać godzinami. Inspirujemy się tym, co nas otacza i tym z czym mamy do czynienia tu i teraz. Po przefiltrowaniu coś z tego powstaje. Tak to działa.

Michał Żak dołączył później do zespołu. - Maciej założył Lautari we Wrocławiu i przeprowadził się do Poznania i tam zapoznał sobie nas: dwóch nowych kolegów których zaprosił do zespołu. Było to fantastyczny początek mojej przygody z tym zespołem, bowiem zaraz na pierwszej próbie Maciej od razu przedstawił nam propozycję zagrania płyty "Musica Lautareasca Nova" w Polskim Radiu. Trzy miesiące intensywnej pracy i potem wyjazd na koncert do Francji, Armenii i fascynacja muzyką Kaukazu.
- Poznaliśmy się w Domu Tańca. Istniał cały ruch który te spotkania organizował i on też dziś obchodzi dwudziestolecie. Osobiście zapamiętałem, że Maciej chciał bym grał na fortepianie. Fortepian to moja niespełniona miłość, uwielbiam ten instrument, ale słabym jestem pianistą – dodał od siebie o początkach zespołu Lautari Jacek Hałas.

W audycji posłuchamy nagrań zespołu Lautari z płyt: "Musica Lautareasca Nova", "Azaran" oraz "Vol. 67".

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Popołudnie z portugalskim fado

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:00
W audycji pojawiły się znane pieśniarki fado, m.in: Christina Branco, Carla Pires, Ana Moura. Posłuchaliśmy także fado i Cante Alantejano w męskim wykonaniu - Antonio Zambujo. Nie zabrakło również mistrza gitary portugalskiej Custodio Catelo z tegoroczną płytą “Amalia” oraz legendarnej Amalii Rodrigues.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Cicha: uśmiechamy się do disco polo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 17:00
Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, artystka czerpiąca z wielu kultur, powraca z nową płytą "Tany", w której wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie, by w nieoczywistym miejscu znaleźć nowe inspiracje i energię. 
rozwiń zwiń