Karolina Cicha: uśmiechamy się do disco polo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 17:00
Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, artystka czerpiąca z wielu kultur, powraca z nową płytą "Tany", w której wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie, by w nieoczywistym miejscu znaleźć nowe inspiracje i energię. 
Audio
  • Nowa płyta Karoliny Cichej porusza serce i nogi (Dwójka/Źródła)
Karolina Cicha i Spółka
Karolina Cicha i SpółkaFoto: Michał Heller

Laureatka Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja, artystka, która jak żadna inna zwraca uwagę na wielokulturowość polskiej muzyki tradycyjnej, powraca z nową płytą "Tany". Co nowego usłyszymy na dziesiątym już krążku artystki? 

Karolina Cicha już wielokrotnie udowodniła, z jaką lekkością potrafi czerpać z różnych stylów muzycznych, jednocześnie z szacunkiem i czułością odnosząc się do źródeł. 

POSŁUCHAJ koncertu promującego "Płytę Tatarską"

Jej podejście do muzyki folkowej jest bardzo osobiste, co widać i w "Tanach", gdzie Cicha ponownie wraca na Podlasie - do krainy dzieciństwa, o której mogliśmy usłyszeć m.in. na płycie "Wieloma językami" nagranej z Bartem Pałygą. Tym razem jednak jest to wycieczka w muzyczne rejony Podlasia, które przez wielu uważane są za przaśne i bezwartościowe. 

- To wycieczka w taneczne Podlasie, w te tradycje muzyczne, o których mówi się z przymrużeniem oka. Mam oczywiście na myśli disco polo. Pomyślałam, spróbujmy uśmiechnąć się do czegoś takiego, jak energia na koncercie, jak wspólne działania - klaskanie czy rytmiczny taniec - i zobaczmy, jak terapeutyczne działanie może wynikać z takiego koncertu - mówi artystka w rozmowie z Kubą Borysiakiem.

Dla Cichej jest to punkt wyjścia do opracowania tradycyjnych pieśni, niekiedy o tragicznej, smutnej treści, w sposób ludyczny. - Miałam tę koncepcję, żeby dopisywać drugą część tej pieśni we współczesnej scenografii, żeby patrzeć przez tamten, tradycyjny, filtr na problemy współczesnego świata - wyznaje Cicha.

Pamiętając o ich obrzędowej, transgresywnej funkcji, artystka aranżuje pieśni tak, by móc grać upragnione taneczne koncerty. Dlatego też na płycie pojawia się linia basowa, dająca energetyczny groove, za którą odpowiedzialna jest sama Karolina. O taneczną atmosferę dba także Spółka Karoliny Cichej, której trzon stanowi Patrycja Betley - perkusjonalistka. Od dwóch lat grają także: Karolina Matuszkiewicz - instrumenty smyczkowe i Mateusz Szemraj - lutnie. Na płycie usłyszymy także gości: Karolinę Czarnecką i Kayah, z którą singiel Płacz nad młodością, co odchodzi.


***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Karolina Cicha (wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów, pieśni i piosenek)

Data emisji: 9.09.2020

Godzina emisji: 15.15

mg


reklama

Czytaj także

Balkan Fever! - popołudnie z bałkańskim beatem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:00
W audycji słuchaliśmy m.in.: Mostar Sevdah Reunion z Bośni i Hercegowiny, Ivo Papasova z Bułgarii, grupy Farmers Market, a także fragmentu koncertu rumuńskiego zespołu Fanfare Ciocarlia z albumu "Live" nagranego w Berlinie w 2004 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Podhala na złóbcokach

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Łukaszem Murzańskim, młodym artystą zafascynowanym starszym pokoleniem muzykantów, m.in. Władysławem Trebunią-Tutką. Podczas ostatniego festiwalu w Kazimierzu wystąpił jako solista grając na złóbcokach, zdobywając jedną z pierwszych nagród. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna męskim głosem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:00
W audycji słuchaliśmy nagrań Męskiej Grupy Śpiewaczej “Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze oraz spotkaliśmy się z liderem zespołu - Mirosławem Budkiewiczem.  
rozwiń zwiń