Te gałeckie śpiewy... O śpiewie ludowym na Radomszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 16:56
O tym, jaka moc kryje się w muzyce tradycyjnej, o recepcie na zdrowie i młodość opowiadała Kubie Borysiakowi Barbara Kietlińska - śpiewaczka i tancerka z Gałek k. Rusinowa. Ponadto ciepły powiew (na koniec) lata - muzyka z brazylijskiego regionu Bahia!
Audio
  • Żródła, Borysiak, Barbara Kietlińska Gałki Rusinowskie, Ian Lassere Brazylia Bahia (Dwójka/Źródła)
Barbara Kietlińska podczas 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 2020 rok.
Barbara Kietlińska podczas 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 2020 rok.Foto: Kuba Borysiak

Pani Barbara mieszka w Gałkach Rusinowskich znanych miłośnikom rodzimej kultury tradycyjnej nie od dzisiaj. W tych okolicach, raptem kilka kilometrów dalej, mieszkał legendarny skrzypek – Jan Gaca. Mówi się, że Gałki to rozśpiewana wieś. W sąsiedztwie pani Barbary mieszka jeszcze kilka aktywnych śpiewaczek. Nic dziwnego, że ta okolica stała się swoistym epicentrum muzyki tradycyjnej w Polsce centralnej. Na organizowane tam tabory zjeżdżali się pasjonaci tradycji z całego kraju!

od lewej Barbara Kietlińska, Maria Siwiec, Zofia Kucharczyk, na wieczorach pieśni obrzędowych w 2009 rokuWieczory pieśni obrzędowych w Gałkach, od  lewej Barbara Kietlińska, Maria Siwiec, Zofia Kucharczyk foto. Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Sama Kietlińska talent muzyczny ma w genach – śpiewały jej babcia i mama.

- Jak chodziłam do szkoły, ze śpiewu zawsze miałam piątkę. Mama śpiewała, więc uczyłam się od mamy. I od babci. Mama ma 91 lat i nadal śpiewa! – mówi z dumą Barbara Kietlińska.

Na muzyce jest bardzo dobrze. Jesteśmy tak zdrowe, jak z tej muzyki przyjdziemy, jakbyśmy mieli po dwadzieścia lat!

Na tegoroczny festiwal przyjechała z repertuarem weselnym. A jest to niemalże worek bez dna: Ich tam jest moc! Na byczej skórze by nie spisał, ile tych pieśni weselnych jest! – zauważa pani Barbara. Pieśni weselne są dla Kietlińskiej wyjątkowe również ze względów bardzo osobistych:

- Po naszym ślubie mąż zachorował, lekarz powiedział, że za 10 lat umrze. Urodziła nam się córka. Mąż rzeczywiście odszedł po dekadzie. A córka została. I jak szła do ślubu, to tak jej śpiewałam:

Obejrzyj się Małgoś, obejrzyj się Małgoś, a wszędzie dookoła,
czy Ci się zjechała, czy Ci się zjechała a rodzineczka Twoja.
Już Ci się zjechała rodzineczka Twoja, a z kwiatami, z kwiatami,
ino nie przyjechał, ino nie przyjechał a Twój tatuś kochany.

- Tak lubię muzykę, ino bym śpiewała i hulała! – mówi radośnie Barbara Kietlińska. Wykorzystuje więc każdą okazję, by oddawać się swojej pasji. Jeździ na festiwale w całej Polsce, od Szczecina po Bukowinę Tatrzańską. W muzyce dostrzega też wartość terapeutyczną.

 - Z tą "koroną" nie możemy za bardzo jeździć, ale i tak się zdzwaniamy i hulamy do upadłego. I możemy hulać całą noc, a nogi nas nie bolą! A jak w domu trzeba robić – od razu człowiek się zmęczy. - śmieje się Kietlińska - Na muzyce jest bardzo dobrze. Jesteśmy tak zdrowe, jak z tej muzyki przyjdziemy, jakbyśmy mieli po dwadzieścia lat!

Barbara Kietlińska tańczy ze Stanisławem Piejakiem, wideo: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona
wideo: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

W audycji nie zabrakło także powiewu ciepła z Brazylii. A to za sprawą Iana Lassere z Bahii, którego muzyka oscyluje między brasilian-afro i delikatnego popu. Nie sposób nie wspomnieć o tym regionie, gdy myślimy o brazylijskich rytmach. To właśnie Bahia jest miejscem narodzin i rozwoju wielu stylów muzycznych jak bossa nova, axé czy samba! Nic więc dziwnego, że Salvador – stolica regionu – dołączył do sieci Miast Kreatywnych UNESCO w kategorii Muzyka.

mg


***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Barbara Kietlińska (śpiewaczka i tancerka z Gałek Rusinowskich)

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 15.15

Zobacz więcej na temat: folklor dudy śpiew
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak