Piach spaja. Patryk Zakrocki o kolektywie Polski Piach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:00
Już w najbliższą sobotę (21.11) swoją internetową premierę będzie miał album "Południe" grupy Polski Piach! O płycie i własnym dochodzeniu do bluesa opowiedział założyciel grupy, gitarzysta i skrzypek Patryk Zakrocki.
Audio
  • Patryk Zakrocki o Polskim Piachu (Dwójka/Źródła)
album kolektywu Polski Piach Południe ma premierę 21.11.2020
album kolektywu Polski Piach "Południe" ma premierę 21.11.2020!Foto: Basia Żach

Dzisiejsze „Źródła” toczyły się na piasku i wokół piasku. Przyczynkiem była rozmowa z twórcą kolektywu Polski Piach – Patrykiem Zakrockim. Nie zabrakło reprezentantów „kultury piachu” z innych części świata, jak Ali Farka Touré, Malouma Mint El Meidah czy nagrań Jemeńskich artystów z laty 30. XX w. Patryka Zakrockiego kojarzymy głównie z projektów wokół muzyki improwizowanej. W Polskim Piachu artysta zwraca się jednak do korzeni. Jakich?

- To naprawdę się zaczęło na piachu. Zostałem zaproszony na rezydencję artystyczną „flow” – wielkim galarem solnym płynąłem z innymi artystami z Gdańska do Krakowa. Oderwani od codzienności, żyliśmy w dzikości, rozbijając namioty na piasku i pracując. Coś mnie tknęło, żeby wziąć gitarę… – mówił Zakrocki o początkach Polskiego Piachu.

Komfort gry na tym instrumencie, sporo wolnego czasu i przestrzeni skłaniały do grania czegoś transowego, pierwotnego. W drodze w górę Wisły dołączył do Patryka Zakrockiego perkusjonalista – Kuba Falkowski. Do duetu doszli także klarnecista – Piotr Mełech i Piotr Domagalski, grający na ludowej basetli.

- To poruszanie się w dość niskich rejestrach. A i blues kojarzy się jako muzyka mocno osadzona, z ciemnymi barwami, oddechem – zauważyła Magdalena Tejchma.

- Te kultury, gdzie jest dużo piachu – delta Missisipi, Sahara i ta Wisła – mają w sobie coś bardzo mi bliskiego. Nie są intelektualne, dużo w nich pierwotnej pulsacji – mówił dzisiejszy gość. Zakrocki zwracał także uwagę na aspekt uzdrowicielski muzyki, który często jest bardziej istotny od jej rozbuchanej formy.

Posłuchaj Polskiego Piachu:

źródło: Patryk Zakrocki

W najbliższą sobotę, 21.11, o 18.00 odbędzie się premiera albumu „Południe”. Odbędzie się bez koncertu i bez spotkania, w pandemicznej rzeczywistości wirtualnej. W ramach premiery będzie można wybrać szatę graficzną swojego egzemplarza płyty. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia bandcampu Polskiego Piachu i śledzenia poczynań tego kolektywu w social mediach i – oby jak najszybciej – w południe, na piachu!

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Patryk Zakrocki (muzyk, twórca Polskiego Piachu)

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 15.15

mg