X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 16:43
Muzyka i taniec mogą wyrazić więcej niż słowo. Jesień sprzyja spotkaniom. Spotkajmy się więc przy mazurkach - polskich, szwedzkich i... händlowskich.
Audio
  • Janusz Prusinowski zdradza tajemnice mazurków
  • Janusz Prusinowski o płycie 'Serce' oraz jesiennej edycji 'Wszystkich mazurków świata'

Jesienna edycja „Wszystkich Mazurków Świata” pomyślana jest jako swoiste dopełnienie Konkursu Chopinowskiego. Mniej zatem będzie pianistyki, więcej zaś wiejskiej muzyki tradycyjnej i młodej muzyki współczesnej, mazurkowego jazzu i szwedzkiej polski. Mniej będzie słuchania, więcej form, w których można aktywnie brać udział. Do warsztatów tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i bębenku dołączamy propozycję dla pianistów – będą mogli uczyć się mazurków bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów. Taki właśnie, osobisty kontakt z tą muzyką miał Fryderyk z Żelazowej Woli.

Głównym akcentem tanecznym festiwalu będzie Noc Tańca. Rozpoczną ją zapisane przez G.F. Telemanna „Tańce polskiej karczmy”, potem zagra plejada polskich, szwedzkich i estońskich muzykantów. Zabawa potrwa do późnej nocy – przygotujmy dobre buty! Dla dzieci i rodziców szykują się „Małe Mazurki” – zabawy w różnych rytmach, z użyciem małych i dużych instrumentów. Sięganie do podstawowej, dziecięcej wrażliwości muzycznej i tanecznej ochoty to zachęta do spontaniczności. Zapraszam dzieci z rodzicami i… instrumentami!

Tymi słowy na jesienne "Wszystkie Mazurki Świata" zaprasza dyrektor festiwalu, Janusz Prusinowski. To wybitny skrzypek, lirnik, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych  kontynuujących polską tradycję muzyczną, grał w Bractwie Ubogich, był inicjatorem i współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca. Koncertował w Polsce, Włoszech, Francji, Rosji, Chorwacji, Niemczech, Maroku, Kirgizji, Turcji, Estonii, Danii, Ukrainie, na Litwie, w Anglii, Irlandii. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia oraz z Teatrem Narodowym i jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska.  Stworzył program edukacyjny dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” . Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo–teatr „Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci.  Ich płyta „Kołysała Mama Smoka” do wierszy Joanny Papuzińskiej zyskała miano folkowej płyty dla dzieci roku 2007. Inicjator i dyrektor programowy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".

Najsłynniejszym projektem artysty pozostaje jednak Janusz Prusinowski Trio, formacja o charakterystycznym brzmieniu, łączącym archaiczność z awangardą a muzykę z ruchem. Oprócz dawania koncertów i nagrywnia płyt zespół prowadzi warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Zespół wrócił właśnei ze Stanów Zjednocoznych, gdzie w ramach jazzowego projektu "Frederic Chopin's 200th Birthday Party" przentował oryginalne interpretacje traydycjnych mazurków.

Maria Baliszewska rozmawiała z Januszem Prusinowskim o jego nowej płycie "Serce", alchemii mazurków oraz specjalnej edycji, jesiennej edycji "Wszystkich Mazurków Świata"

 

Warszawa, 22-24 października

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Chopina do Claptona

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 16:21
Paweł Brodowski zaprasza na jazzowe urodziny Chopina w Chicago i Nowym Jorku oraz poleca nową płytę Erica Claptona.
rozwiń zwiń