Damira Imamovića opowieści w języku sevdah

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 00:01
W poniedziałkowych, muzycznych „Źródłach” zapraszamy do zanurzenia się w opowieści współczesnego mistrza bośniackiej tradycji sevdah Damira Imamovića.
Damir Imamović
Damir ImamovićFoto: Samir CK

Bośniacki muzyk Damir Imamović, urodzony w rodzinie muzyków sevdah w Sarajewie, stał się znanym przedstawicielem nowego pokolenia muzyków tradycyjnych w Bośni i Hercegowinie oraz regionie Bałkanów.

Często określany mianem „bośniackiego bluesa”, sevdah, zawarta w nim miłość, tęsknota i strata, stanowią pomost do innych europejskich tradycji, takich jak portugalskie fado czy greckie rembetiko.

Pierwotne znaczenie słowa „sevdah” możemy przetłumaczyć jako „nostalgię” czy „przykrą miłość”. Słowo przywędrowało do Bośni z Turcji, a sama muzyka – sevdah czy też sevdalinka – narodowa muzyka Bośni i Hercegowiny, sięga korzeniami ery Imperium Osmańskiego na Półwyspie Bałkańskim!

Sto lat temu ta ludowa tradycja, podobnie jak wiele innych na całym świecie, dotarła do klubów i kawiarni w miastach. Jednocześnie sevdah został sformalizowany, zaczęły się pierwsze nagrania, a w prawdziwy złoty okres sevdah wkroczyło, gdy Tito poparł go po wojnie. Po rozpadzie Jugosławii, sevdah popadł w niełaskę, ale nowe pokolenie, którego przedstawicielem jest m.in. Damir Imamović, przywraca ten gatunek do życia.

Dziś zapraszamy na retransmisję koncertu „Singer of Tales” Damir imamović Trio Live na Pocket Globe Festival z 2022 r.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (30.01) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Kuba Borysiak.