Miłość i mamałyga. O festiwalu Ethniesy i Góralach Czadeckich

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:00
W środowych "Źródłach" wybieramy się do Bydgoszczy. 16 marca po raz 10. rusza tam festiwal Ethniesy! Wydarzenie, którego miłośnicy folku i muzyki tradycyjnej nie mogą przegapić! Zajrzymy też do enklawy Bukowiny Rumuńskiej na Dolnym Śląsku.
Audio
  • Miłość i mamałyga. Ethniesy i Górale Czadeccy z Dolnego Śląska (Dwójka/Źródła)
Krystyna Juraszek
Krystyna JuraszekFoto: Kuba Borysiak
Festiwal miłości

Ethniesy – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej – świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Od lat organizatorzy mówią o nim „festiwal miłości”. To czas, kiedy przybywają do nas wielbiciele muzyki świata, poszukiwacze źródeł, miłośnicy życia. W tym roku to właśnie „miłość” jest hasłem przewodnim festiwalu. Jubileuszowa edycja ma uczcić, podkreślić i docenić istotę miłości, uczucia, które uważamy za siłę sprawczą każdego działania. To wartość, bez której nie ma muzyki, sztuki, nie ma relacji. Niech miłość się niesie po polach, łąkach, lasach. Niech krzyczy w wartkim strumieniu i szepcze w delikatnym wietrze. Bądź miłością. [mat. prasowe festiwalu]

Pośród wielu ciekawych wydarzeń festiwalowych na pewno warto zwrócić uwagę na koncerty – odbywać się one będą od piątku do niedzieli na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Budgoszczy. Wystąpią m.in. zespół Tuleje, Masala Sound System, Radykalna Orkiestra Pomorska, Michalove. Odbędą się także warsztaty: tańców balfolkowych czy śpiewacze.

Ethniesy 2023. Miłość Ethniesy 2023. Miłość 

Enklawa Bukowiny Rumuńskiej na Dolnym Śląsku

W dzisiejszych „Źródłach” dowiedzieliśmy się nieco więcej o muzyce Górali Czadeckich, pojawił się też wątek kulinarny – przepis na idealną mamałygę z Pojany Mikuli!  W audycji usłyszeliśmy pieśni w wykonaniu Krystyny Juraszek z Gilowa, która na ostatnim Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych zajęła drugie miejsce w kategorii „śpiewak solista”. Pani Krystyna śpiewa w Zespole Górali Czadeckich „Pojana” (pow. Dzierżoniów, Dolny Śląsk). To już czteropokoleniowa grupa, która powstała w 1958 roku, w celu zachowania dziedzictwa Górali Czadeckich.

- Moi rodzice przyjechali z Rumunii, z Pojany. Tam się urodzili, tam urodził się mój pierwszy mąż. Przyjechali tu, na Dolny Śląsk, z tą tradycją. Był to rok… 1944, 1946… – wspominała Krystyna Juraszek – Jest taka piosenka o spalonej Pojanie. Wojna wybuchła tam w 1944 roku… Cała ta Pojana to jest jedna wielka rodzina! Jeździmy tam co 3-4 lata.

Grupa etnograficzna Górali Czadeckich to wywodzi się z okolic Czadcy (obecnie Słowacja). Z początkiem XIX w. Górale Czadeccy rozpoczęli migrację na Bukowinę Rumuńską. Stamtąd, poprzez repatriacje po II wojnie światowej osiedlili się m.in. na Dolnym Śląsku, w miejscowościach takich jak: Pilawa Dolna, Dzierżoniów, Tuszyn, Włóki, Oleszna. Zachowali swój język, ubiór, tradycje.

- My już nie mówimy po rumuńsku, ale mówimy gwarą. Gworimy. A potrawy to takie same, jak oni tam, my jemy tutaj. Mamałyga. Z kaszy kukurydzianej się gotowało… – mówiła śpiewaczka, wspominając przepis na domową mamałygę.

Ponadto  w audycji przedpremierowo zabrzmiała melodia z nowego albumu Drissa El Maloumi – wirtuoza oud z Maroka. Jego płyta ukaże się 3 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 15.15