Suwalszczyzna z serca i duszy. Spotkanie z Biele

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 18:00
Założyciele grupy Biele pochodzą z Suwalszczyzny i Podlasia. Od lat zgłębiają muzyczne tradycje regionów, z których pochodzą. Muzyka pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego jest dla nich punktem wyjścia do własnej ekspresji.
Audio
  • Suwalszczyzna z serca i duszy. Spotkanie z Biele (Dwójka/Źródła)
Ula Murawko, Julita Charytoniuk i Piotr Fiedorowicz tworzą trio Biele.
Ula Murawko, Julita Charytoniuk i Piotr Fiedorowicz tworzą trio Biele.Foto: Aleksandra Fiedorowicz

Poprzez śpiew, instrumenty perkusyjne, cymbały, dudy przywołują rdzenne brzmienia, ale posługują się też współczesnymi narzędziami (np. gitara basowa, looper), aranżując lokalne melodie po swojemu.

Biele – na Suwalszczyźnie tak określane są miejsca nad jeziorami, w których bieliło się płótna. To także miejsca odludne, które niegdyś zakwitały na biało kwiatem bagna i wełnianki. Trio wybrało tę nazwę jako krótką, intrygującą i kojarzącą się z inspirującym je regionem.

- Utwory, które gramy w dużej mierze są utworami mało znanymi. Jak biele – miejsca, do których trudno dotrzeć – wspomina Julita Charytoniuk. – To melodie dla nas ciekawe. Dzikie, o nietypowych harmoniach.

„Chcieliśmy zachować te pieśni, przywrócić je do życia i pokazać szerszej publiczności” – mówi Piotr Fiedorowicz o repertuarze Biele, który zespół znajduje m.in. w archiwach, a ożywia, aranżując przy zachowaniu właściwego im klimatu. Niekiedy do tradycyjnego tekstu dopisywana jest melodia, innym razem usłyszymy melodyczny przerywnik wprowadzony przez zespół. A niekiedy historie wyśpiewywane w pieśniach dostaną nowe zakończenie.

Tradycyjne melodie, jak podkreśla Fiedorowicz, są niemal niewyczerpalnym paliwem rakietowym i inspiracją dla grupy. Ula Murawko przypomina, że poza stricte tradycyjnym brzmieniem, bliska członkom tria jest także muzyka współczesna. Obie te konwencje są dobrze słyszalne w muzyce Biele.

- O czym są nasze pieśni? Przede wszystkim o kobietach. To historie kobiet, śpiewane przez kobiety – mówi Julita Charytoniuk.

Biele to młody zespół, choć możemy kojarzyć go z singla „Żurawie”, który światło dzienne ujrzał 2 lata temu. Właściwie, jak wyznaje Piotr Fiedorowicz, utwór powstał jeszcze przed narodzeniem się grupy. Z potrzeby chwili.

 

 

Skład zespołu:

Julita Charytoniuk – śpiew, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne

Ulka Murawko – cymbały, instrumenty perkusyjne

Piotr Fiedorowicz – dudy, gitara basowa, śpiew

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 15.15