Wowakin "Latem", niespodzianki i nowości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:00
Zespół WoWaKin powstał w 2016 r., a zadebiutował na Konkursie Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, gdzie zdobył III nagrodę! Od tamtego czasu artyści stali się jednym z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych!
Audio
  • Wowakin "Latem" i 58. Sabałowe Bajania (Dwójka/Źródła)
Grupa WoWaKin
Grupa WoWaKinFoto: mat. promocyjne

Zespół tworzą Paula Kinaszewska – skrzypaczka i śpiewaczka, Bartłomiej Woźniak – kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista i Mateusz Wachowiak – harmonista. W audycji „Źródła” Maria Baliszewska zaprasza na rozmowę z muzykami o ich najnowszym albumie…

- Tak naprawdę to nasz trzeci album, nie licząc płyty dla dzieci i z dziećmi – z Wesołymi Mazurkami z Pragi i Justyną Piernik nagraliśmy płytę z kolędami – mówi Paula Kinaszewska.

Latem, czyli przy pracy

- Płyta nosi tytuł „Latem”. Teraz lato kojarzy nam się z wakacjami, nasz tytuł miał się odnieść się do ciężkiej pracy człowieka na ziemi i z ziemią. Czyli żniwa, praca w polu – wskazuje Bartek Woźniak. – Nie ukrywam, że do tego tytułu zainspirowało mnie zdjęcie, które zrobił nam Bazyli Czern: całym zespołem, jeszcze z gośćmi stoimy na polu, ni to w tańcu, ni to przy pracy… ale i w samej treści płyty trochę tego lata można znaleźć: Znoju pracy, zabawy, tego, co z latem się kojarzy.

- Kończyliśmy tę płytę latem. Przyznaję – czuliśmy się jak po żniwach – mówi Paula Kinaszewska. – To był też czas pewnych podsumowań naszej wspólnej pracy. A album to nasze żniwa, owoc naszego znoju.

„Latem” zawiera przede wszystkim melodie tradycyjne, ale jeden z nich został skomponowany w warstwie tekstowej i melodycznej przez Kinaszewską i Woźniaka. „Z dużą nieśmiałością pozwalałam na umieszczenie go na płycie”, przyznaje skrzypaczka, dodając, że w muzyce tradycyjnej są już na tyle długo, że właśnie z niej utwór się zrodził.


Zdjęcie, które stało się okładka albumu "Latem" Zdjęcie, które stało się okładka albumu "Latem"

Szacunek do źródeł

- Co do innych utworów, nie ośmieliłabym się powiedzieć, że są „nasze”. Z drugiej strony, nie mamy ambicji rekonstrukcji, nie boimy się ich przedstawiać w nasz sposób. Natomiast moja fascynacja tego, jak grali dawni skrzypkowie jest ogromna. Uwielbiam imprezy stricte in crudo. Ale gdy już przychodzi do nagrań, chciałabym widzieć w tym troszeczkę inną kreację – mówi Paula Kinaszewska.

Przytakuje jej Bartek Wożniak: chodzi o znalezienie balansu i niezepsucie melodii źródłowych. Trzeba mieć wielki szacunek do źródeł.

- To perełki, które intepretujemy, trochę się nimi bawimy, ale stale się do nich odnosimy. Nawet w przypadku tego napisanego od zera utworu – wskazuje muzyk.

Inspiracja

Na nowym albumie artystom tria Wowakin towarzyszą goście. To Marta Maślanka, cymbalistka, i Piotr Zabrodzki grający na syntezatorach.

- Oboje to wspaniali muzycy, z troszkę różnych światów. My te dwa światy próbowaliśmy połączyć na naszej płycie.

- Ja bałam się, że ta płyta nie będzie spójna, bo Marta i Piotrek to rzeczywiście dwa światy. Ale zaufałam Bartkowi. To doświadczenie nas przetworzyło. Grupa zaistniała jako wspólny zespół. Bardzo bym chciała, żebyśmy pograli jeszcze w tym składzie. Dla mnie, jako skrzypaczki grającej folk, słuchanie, jak oni grają, to inspirujące i rozwijające doświadczenie – podkreśla Paula Kinaszewska.

Muzycy Wowakin w studio Dwójki Muzycy Wowakin w studio Dwójki

Sabałowe bajania 2024 Sabałowe bajania 2024

Zaproszenie na Sabałowe Bajania!

Sabałowe Bajania, czyli Festiwal Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, odbędą się po raz 58. wydarzenie rozpoczyna się już jutro – w środę, 10 lipca – spektakularnym Paradnym Przejazdem przez Bukowinę (godz. 14.00), potrwa pięć dni. 

- Ludzi z bliska i z daleka zawse Sabałowe bajania przyciągają – mówi Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. – Przez kolejne pięć dni jurorzy będą słuchać przeszło 200 punktów programów konkursowych!

W programie Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, a także – Drużbów i Starostów Weselnych. Wszelkie przesłuchania konkursowe będzie można oglądać online na stronie Domu Ludowego. Ponadto – warsztaty, koncerty, degustacja potraw regionalnych, figle i śpasy dla najmłodszych, Ceremonia pasowania na Zbójnika i Wiyrchową Orlicę, tańce wokół wielkiej watry.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 9.07.2024

Godzina emisji: 15.15