Tylko oni grają "podróżniaki"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 16:19
- Gram piętnaście polek, walczyków ze czternaście – mówił w Dwójce skrzypek Leon Krzos, lider kapeli ludowej ze Zdziłowic, z lubelskiego. Kapela istnieje od 1975 roku. Na rozpoczynającym się w czwartek Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wystąpi po raz 32.
Audio
  • Leon Krzos, skrzypek z Roztocza o swojej kapeli(Źródła/Dwójka)
Tylko oni grają podróżniaki
Foto: sxc.hu

Leon Krzos gra od czasów szkolnych, tylko ze słuchu, nie zna nut. W 2002 roku ze swoją kapelą zdobył w Kazimierzu drugą nagrodę, a za całokształt  muzycy zostali uhonorowani Nagrodą Oskara Kolberga.

-Gramy oberki, fokstroty, walczyki. Mnie się wszystkie melodie podobają, byle dobrze były zagrane. I my tylko jedni w Polsce gramy ”podróżniaki” – mówił skrzypek. - ”Podróżniaki" to  wolniejsze oberki grane gdy para odjeżdża po ślubie - wyjaśniał gość "Źródeł". Wielu muzyków z kapeli już umarło. - Siedmiu nas grało, teraz zostałem sam. Dopóki będę mógł to będę utrzymywał kapelę - zapewniał.

 

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

reklama

Czytaj także

Wesele bez korowaja obyć się nie mogło

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:38
Jak kiedyś wyglądały prawdziwe wiejskie wesela? Opowiadała o tym w magazynie "Źródła” Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa w województwie lubelskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpie podbijają Japonię

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:23
- Zenon Żebrowski, nasz rodak, był bohaterem narodowym Japonii. Kiedy wybuchła bomba atomowa w Nagasaki, organizował pomoc dla Japończyków Za to podstawili mu pomnik u stóp góry Fuji, a cesarz przyznał mu najważniejsze wyróżnienie. Kurpie chcą spopularyzować tę postać muzyką - opowiadał Witold Kuczyński z Czarni
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melodie wszystkie znam". Dawni muzycy ludowi i Festiwal w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:01
- Śpiewać dużo, weselić się to jest życie - mówiła w archiwalnym nagraniu śpiewaczka ludowa Karolina Lagowska. Muzycy lubią przyjeżdżać na Festiwal w Kazimierzu, to jest ich święto.
rozwiń zwiń