"Melodie wszystkie znam". Dawni muzycy ludowi i Festiwal w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:01
- Śpiewać dużo, weselić się to jest życie - mówiła w archiwalnym nagraniu śpiewaczka ludowa Karolina Lagowska. Muzycy lubią przyjeżdżać na Festiwal w Kazimierzu, to jest ich święto.
Audio
  • "Całe światy znikają, ale Festiwal w Kazimierzu trwa". Rozmowa z Remigiuszem Mazurem-Hanajem, jurorem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
  • Archiwalna rozmowa ze skrzypkiem Stanisławem Klejnasem z Raducza koło Skierniewic
  • Archiwalna rozmowa ze śpiewaczką z Jędrzejówki na Roztoczu, Anną Malec
  • Archiwalna rozmowa ze śpiewaczką Karolina Lagowska ze wsi Paary w Zamojskiem
Melodie wszystkie znam. Dawni muzycy ludowi i Festiwal w Kazimierzu
Foto: PAP/Wojtek Szabelski

- Ja od małości taką zdolność miałem. Po chrzcinach, po weselach, po zabawach chodziłem bardzo dużo, całą Polskę już objechałem. Te melodie wszystkie znam, mam do tego zdolność i pewnie z tym umrę - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stanisław Klejnas z Raducza. Klejnas na Festiwalu w Kazimierzu uwielbiał scenę, ale grał tam też na ulicach. Zawsze w otoczeniu młodych muzyków.

W "Magazynie Źródła" przypominaliśmy muzykę i słowa starych mistrzów: śpiewaczek Anny Malec, Karoliny Lagowskiej i skrzypka Stanisława Klejnasa, przy okazji zbliżającego się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Tegoroczny 47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych rozpocznie się już 27 czerwca. W jego trakcie nie zabraknie wspomnień o muzykantach, którzy już odeszli.
- Konkretni ludzie odchodzą i to są wielkie straty, to tak, jakby całe światy znikały. Ale co roku proklamuje się odejście tego ostatniego wiejskiego muzykanta, a on w następnym roku się odradza - mówił w "Źródłach" Remigiusz Mazur-Hanaj, muzyk ludowy i juror Festiwalu w Kazimierzu.
Dla muzyków Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jest świętem. Przygotowują się do niego cały rok. Istniała potrzeba stworzenia miejsca, gdzie mogliby spotkać się z publicznością poza przesłuchaniami konkursowymi. Remigiusz Mazur-Hanaj prowadzi w Kazimierzu rozmowy muzyków z publicznością.
- Muzykant poza przesłuchaniami nie miał tam czasu, żeby zagrać do tańca, a przecież na tym mu najbardziej zależy. System wartości, pozycja społeczna skrzypków budowała się na tym, że grali do tańca. W Kazimierzu tego wcześniej brakowało - opowiadał Mazur-Hanaj.

Program Drugi Polskiego Radia jest patronem festiwalu.

Audycję przygotowała Maria Baliszewska.

Czytaj także

Spotkania wiejskich skrzypków. "Bardzo świetnie było!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 15:11
Stanisław Klejnas był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków ludowych. Archiwalne nagrania z granymi przez niego oberkami i polkami zachowały się w archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka: o wiecznej miłości do grania

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:06
- Dziadek tak mówił do drugiego muzyka: "Ej, jak my pomremy, któż to będzie ten świat cieszył po nas?"- opowiadał niegdyś Władysław Trebunia-Tutka, ukochany przez górali prymista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesja Folk: żródłem jest opowieść

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:26
- Gramy przede wszystkim pieśni ukraińskie. Ogromna moc tkwi w tekście ludowym, który ludzie wymyślali pod wpływem prawdziwych wydarzeń - mówiła w "Magazynie Źródła" wokalistka Lesja Szulc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpie podbijają Japonię

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:23
- Zenon Żebrowski, nasz rodak, był bohaterem narodowym Japonii. Kiedy wybuchła bomba atomowa w Nagasaki, organizował pomoc dla Japończyków Za to podstawili mu pomnik u stóp góry Fuji, a cesarz przyznał mu najważniejsze wyróżnienie. Kurpie chcą spopularyzować tę postać muzyką - opowiadał Witold Kuczyński z Czarni
rozwiń zwiń
Czytaj także

Open'er Festival 2013: wszystko, co chcielibyście wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 14:51
Tegoroczna edycja Open'er Festival odbędzie się w dniach 3 - 6 lipca w Gdyni (Lotnisko Gdynia-Kosakowo). To doskonały czas na ostatnią powtórkę...
rozwiń zwiń