X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:00
Anna Szewczuk spotkała znanego zbieracza folkloru na Festiwalu w Kazimierzu, a ten już zapraszał na kolejną imprezę poświęconą muzyce tradycyjnej. -Jeszcze 5 lat temu zdawało się, że nikogo to nie interesuje - cieszył się.
Audio
  • Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok! (Źródła/Dwójka)
Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok
Foto: materiały promocyjne

- Nawet znawcy uważali, że muzyka wiejska kończy się, wraz ze śmiercią ostatnich muzykantów, i nie warto jej wszkrzeszać - wspomina Andrzej Bieńkowski. - A dlaczego nie rekonstruować jej, jak klasycyzmu czy baroku? - pyta retorycznie, tym bardziej, że tego typu praktyka jest już faktem.

Jak zauważa rozmówca Anny Szewczuk, od kilku lat przeżywamy ogromny renesans zainteresowania folklorem rekonstruowanym, zwłaszcza w ramach tzw. taborów tańca, ale też w środowiskach wiejskich. - Pojawiają się kapele złożone z dzieci starych muzykantów, które nie grają już na weselach, lecz estradowo. Traktują to jako promocję własnej subkultury regionalnej - relacjonuje.

Najbliższą okazję do podziwiania tego fenomenu stanowi Festiwal "Galicja", odbywający się we wsi Gnojnica na Rzeszowszczyźnie w weekend 5-7 lipca. Do niewelkiej miejscowości zjadą kapele i soliści z Polski i Wegier oraz Słowacji. Będą też warsztaty taneczne, garncarskie i kulinarne, a także premiera odnalezionej niedawno tabulatury organowej z Leżajska oraz autentyczne pieśni dziadowskie pod kościołem.

Szczegóły programu w rozmowie Andrzeja Bieńkowskiego z Anną Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rzeszowszczyzna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kocirba: słuchanie muzyki tanecznej to absurd

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:00
Słynna kapela z Rzeszowszczyzny zaprasza na Etnowirownię. To nowa impreza cykliczna, w ramach której poznać można taniec oraz muzykę regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Poszukiwacze Zaginionego Rulonu przywieźli z Potworowa?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:00
Wczoraj wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili między innymi laureaci poprzedniej "Nowej Tradycji". W rozmowie z Piotrem Kędziorkiem Poszukiwacze zdradzili, że przez ten rok nie próżnowali...
rozwiń zwiń