Wóz, opowieść i Podlasie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 12:00
Etnolodzy, artyści, animatorzy kultury będą podróżować cygańskim wozem po Podlasiu, zbierając przez 40 dni miejscowe historie. O projekcie ”Wędrujące opowieści” mówiły w ”Źródłach” etnolożki i animatorki kultury Weronika Brączek i Agata Humel.
Audio
  • Rozmowa z autorkami projektu "Wędrujące opowieści"(Źródła/Dwójka)
Województwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańców
Województwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańcówFoto: fot. Wikipedia, Yaros, lic.CC

Romantyczny pomysł zrodził się z chęci jeżdżenia koniem i wozem. Autorki chcą na podstawie wymiany opowieści z mieszkańcami mijanych wsi i zaproszonymi do współpracy artystami tworzyć coś nowego, jednocześnie proponując animacyjne działania. Motywem przewodnim ma być kultura romska.

Fotografki z ”Gęsiej skórki" sportretują całe rodziny opowiadaczy ze Smolników, Igrył, Kamionki Starej. Można będzie  podziwiać ogniste tańce zespołu ”Sarakina”, posłuchać muzyki "Południc Elektronic" i zobaczyć ”Diabły” Doroty Kędzierzawskiej, a także filmy o tematyce cygańskiej Tony’ego Gatlifa. Wóz mają tworzyć wszyscy uczestnicy programu " Wędrujące opowieści”.

Wóz rusza w drogę 20-go lipca.

kw

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa
Czytaj także

(Nie)winne figurki Żydów w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 18:00
- Figurka Żyda z monetą znaczy co innego dla turysty, a co innego dla Żyda - mówiła w magazynie "Źródła" Erika Leirer autorka wystawy "Pamiątka, zabawka, talizman" odbywającej się w Domu Esterki w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odważny we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 18:00
Jedyny zespół afrykańskich kobiet śpiewających gardłowo, przy tym w języku z mlaskającymi spółgłoskami. Taniec kobiet słynącego z zaklinania węży plemienia z Radżastanu, legendarnej ojczyzny Cyganów. Ekstatyczna poezja z Indii i marokańskie tancerki zakryte woalem – na takie atrakcje zapraszał w "Źródłach" dyrektor Brave Festiwal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:00
Anna Szewczuk spotkała znanego zbieracza folkloru na Festiwalu w Kazimierzu, a ten już zapraszał na kolejną imprezę poświęconą muzyce tradycyjnej. -Jeszcze 5 lat temu zdawało się, że nikogo to nie interesuje - cieszył się.
rozwiń zwiń