X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kwadrat, trójkąt, kółko i romb - tajemnica Sacred Harp

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:10
– Jako dziecko byłem zmuszany do śpiewu. No cóż, moja rodzina śpiewa od sześciu pokoleń. Przy Sacred Harp trzymają mnie przyjaźnie oraz muzyka – tak o spotkaniu z tym śpiewem opowiadał Richard Ivey, uczestnik II Zjazdu Sacred Harp w Polsce.
Audio
  • O tradycji śpiewu Sacred Harp (Dwójka/Źródła)
Tablica Muzeum Sacred Harp z tradycyjnym zapisem nutowym (Georgia - USA)
Tablica Muzeum Sacred Harp z tradycyjnym zapisem nutowym (Georgia - USA)Foto: Lance McCord/Flickr cc 2.0

W magazynie "Źródła" spotkaliśmy się z uczestnikami II zjazdu Sacred Harp w Polsce, w tym z amerykańskimi śpiewakami, którzy w naszym studiu zaśpiewali na żywo.

Sacred Harp to tradycja wspólnotowego czterogłosowego śpiewu wykształcona w XIX w. w USA. W podłużnym śpiewniku kryje się kilkaset pieśni zapisanych w postaci "shape notes" - nutek o różnym kształcie. – Cała technika śpiewu Sacred Harp jest bardzo prosta. Tajemnica polega na zapisie, w którym nuty mają cztery różne kształty - kwadrat, trójkąt, kółko i romb. Jest to system, który wymyślono po to, by ludzie, którzy nie mają wykształcenia muzycznego, mogli śpiewać według tego zapisu. Każdy kształt nuty ma odpowiadającą mu sylabę (fa, sol, la, mi) i właśnie to pomaga ludziom czytać nuty – tłumaczyła Kelsey Ivey Sunderland.

Prowadzący audycję Piotr Kędziorek spytał amerykańskich gości o popularność śpiewu Sacred Harp. – Tradycja staje się coraz bardziej znana, a w regionie, w którym mieszkam, śpiewacy się spotykają przynajmniej raz w tygodniu. A gdy dziesięć lat temu, kiedy się z nią zetknąłem, tradycja Sacred Harp praktycznie nie istniała poza terenem Stanów Zjednoczonych. Teraz jeździmy po całej Europie, aby śpiewać razem z innymi – mówił Steve Helwig.

Opowiedział również o tym, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z tą muzyczną tradycją. –  Richard pochodzi z południa, gdzie ta tradycja jest żywa od wielu lat, ja natomiast wychowałem się na północy Stanów, gdzie Sacred Harp jest popularne dopiero od niedawna. Dlatego poznałem ją dopiero jako dorosły człowiek, w odróżnieniu od ludzi z południa, którzy w niej wyrastali. Dowiedziałem się od przyjaciół, że w okolicy Portland i Seattle są grupy śpiewaków, które kultywują tradycję Sacred Harp. Przez to się z nią zetknąłem i od razu się w niej zakochałem – mówił gość Dwójki.

Goścmi "Źródeł" byli: Kelsey Ivey Sunderland, Richard Ivey, Steve Helwig, Małgorzata Perycz, Alma Molędys i Justyna Orlikowska.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mayra Andrade - Cesaria Evora młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- Chciałabym nadać tradycyjnym rytmom nowego wymiaru – młoda wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka opowiadała słuchaczom Dwójki o swoich najważniejszych muzycznych inspiracjach.
rozwiń zwiń