Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
Audio
  • Muzycy Janusz Prusinowski Trio o płycie "Po kolana w niebie" (Źródła/Dwójka)
Janusz Prusinowski Trio
Janusz Prusinowski TrioFoto: materiały zespołu

Więcej śpiewania i więcej instrumentów dętych - tak trzecią płytę w dorobku Janusz Prusinowski Trio zapowiadał na Dwójkowej antenie gospodarz audycji "Źródła" Piotr Kędziorek.

Tym razem muzycy grupy, których, wbrew nazwie, jest już pięciu, sięgnęli nie tylko po tradycyjne przyśpiewki, ale też po wiersze takich poetów, jak Leopold Staff czy Julian Tuwim. Janusz Prusinowski tłumaczył, że jedną z motywacji była chęć wzbogacenia ładnych melodii o słowa, tak żeby można było je śpiewać. - Melodie mazurków, oberków, polonezów, chodzonych są niezwykle w śpiewie wygodne. Chciałem do nich nucić coś więcej niż tylko "dadada" i "nanana" - dodał.

Muzyk zwracał też uwagę, że połączenie klasycznej liryki z ludowymi melodiami jest zgodne z przyświecającą mu ideą żywego i twórczego podejścia do dawnej tradycji. - My nie chcemy tylko rekonstruować i tworzyć skansenu. Chcemy śpiewać o rzeczach, które nam leżą na sercu. Dlatego proszę nie traktować tej płyty jako cytatu, lecz jako naszą osobistą wypowiedź - podkreślał. Na albumie "Po kolana w niebie" pojawiają się melodie zaczerpnięte ze zbioru Oskara Kolberga, ale też od mistrzów muzyki ludowej, takich jak Stanisław Stępniak, Jan Ciarkowski, Henryk Kretowicz, czy Kazimierz Meto.

W nagraniach gościnnie udział wzięła Maria Siwiec, znakomita śpiewaczka z Gałek Rusinowskich, pamiętająca setki pieśni świeckich i religijnych.

Więcej na temat wydawnictwa w nagraniu audycji.

***
Muzycy grupy Janusz Prusinowski Trio to dobrze znani słuchaczom Dwójki uczniowie i kontynuatorzy linii wiejskich muzykantów z Mazowsza, Radomskiego i Lubelszczyzny, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.

W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę "Mazurki”, w 2010 zaś "Serce”, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku w konkursie Polskiego Radia.

Nowa płyta ukazuje się pod patronatem Dwójki.

/
Zobacz więcej na temat: folk

Czytaj także

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 18:19
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nawróciliśmy diabła"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Trio Janusza Prusinowskiego dzieli się wspomnieniami ze słynnych Targów Muzyki Świata Womex w Salonikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anioł Diabeł i Śmierć kolędują na dawną nutę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 15:00
W noworocznym koncercie kolęd i pastorałek w Dwójce udział wzięli Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich goście: śpiewaczki z Gałek Rusinowskich i muzycy z Janusz Prusinowski Trio.
rozwiń zwiń