"Średniowiecz(e)", czyli pochwała sztuki opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 16:00
- Naszą inspiracją są wyobrażenia na temat średniowiecza. Fantastyczna kraina wędrówek, peregrynacji, błędnych rycerzy, ale też powieści, które nie znają kresu i czasu - mówiła w Dwójce Małgorzata Litwinowicz, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania "Średniowiecz(e)".
Audio
  • Małgorzata Litwinowicz i Jarek Kaczmarek o 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania "Średniowiecz(e)" (Źródła/Dwójka)
Średniowiecz(e), czyli pochwała sztuki opowiadania
Foto: mat. promocyjne

Przed nami ósma edycja imprezy, w której wezmą udział artyści reprezentujący różne kultury i tradycje, m.in. szkocką, szwedzką, norweską, brytyjską, ale też bałkańską, turecką czy perską. Do Warszawy przyjadą twórcy znani i uznani, nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale także teatru i muzyki folkowej.

Tematem przewodnim festiwalu są opowieści i pieśni drogi. - Sięgając do hasła "Średniowiecz(e)", nie chcieliśmy budować festiwalu muzyki dawnej i dawnych opowieści, czyli takiego, w którym traktowalibyśmy kulturę średniowiecza jako całość historyczną. Naszą inspiracją są tropy związane z pewnymi wyobrażeniami na temat średniowiecza, którego mianownikiem jest "średniowiecz", czyli fantastyczna kraina wędrówek, peregrynacji, błędnych rycerzy, ale też powieści, które nie znają kresu i czasu - tłumaczyła Małgorzata Litwinowicz.

W programie festiwalu nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla dzieci. - Będą dwa wydarzenia, które powstały w wyniku naszych warsztatów z dziećmi pochodzenia ormiańskiego i romskiego. W trakcie tych spotkań romskie i ormiańskie historie konfrontowaliśmy z wiedzą oraz wyobrażeniami najmłodszych. Rezultaty zaprezentujemy na festiwalu - mówił Jarek Kaczmarek, współorganizator imprezy.

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Średniowiecz(e)" odbędzie się w dniach 13-17 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dwójka jest patronem medialnym wydarzenia.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: folk KULTURA średniowiecze