Cecylia Zielińska, poetka zafascynowana wsią

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:50
- Wiejskie pejzaże, te wschody i zachody słońca, zawsze we mnie coś poruszają. Piękno polskiej ziemi i przyrody jest moim tematem, tym, co mnie najbardziej w sercu nurtuje - mówiła w Dwójce ludowa poetka z Kujaw.
Audio
  • Cecylia Zielińska o swojej poezji (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/werner22brigitte

wieś dom wiosna 1200.jpg
Stanisław Piętak - ostatni wielki chłopski poeta

Cecylia Zielińska opowiadała, że wiersze zaczęła pisać już w szkole podstawowej. - Zaczynałam od wierszyków okolicznościowych. W 1970 roku zostałam przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a w 19882 Wydawnictwa Lubelskie wydało mój tomik "Białe peonie".

Poetka podkreślała, że jej wiersze są komunikatywne, pozbawione wyszukanych metafor, dzięki czemu lubią je dzieci. Cecylia Zielińska opowiadała też o źródle swojego natchnienia. - Podczas spacerów widzę, co się wokół mnie dzieje, te wiersze są wszędzie, tylko trzeba umieć je zabrać do zeszytu.

W audycji poetka recytowała swoje utwory m.in. o wiośnie i lecie.

***

Gość: Cecylia Zielińska (poetka)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 12.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Czytaj także

Stanisław Piętak - ostatni wielki chłopski poeta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 09:00
Jarosław Iwaszkiewicz określił go mianem "owczarza" i "chłopskiego egzystencjalisty". Piętak inspirował się zarówno wsią, jak i dokonaniami międzywojennej awangardy. W rocznicę urodzin tego poety i prozaika przypominamy audycję z udziałem prof. Anny Nasiłowskiej.
rozwiń zwiń