Polskie Radio
Section05
wieś

Matki Boskiej Zielnej na Śląsku

„W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Dziś w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego polska ludowa nazwa to Matki Boskiej Zielnej. W dzisiejszej audycji opowiedzieliśmy m.in. o prefiguracji Matki Boskiej Zielnej, ale przenieśliśmy się także na pewną podszczecińską wieś, by poznać związane z nią podania.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch śląskie Szczecin

Bieda-kapele - w świecie muzyków „podrzędnych”

- Dowiedziałem się o tym chyba w Przystałowicach, kiedy jeszcze nie wiedziałem dokładnie co i jak. Mówiliśmy o jakimś tam skrzypku, pytałem, co i jak. A facet mi mówi: „Tam to Pan nie jedzie. Dlaczego? Bo on to tylko grał w takich «bieda-kapelach»”. Słucham i pytam, co to znaczy „bieda-kapela”. „Że tylko skrzypce i bębenek. A na bębenek to on nawet nie wynajmował nikogo, tylko za kieliszek wódki mu tam ktoś śtukał” – wspominał Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś

Czas w góry! Folkowe atrakcje Kielecczyzny i Beskidów

U podnóża południowego stoku Pasma Łysogórskiego, w Kakoninie (woj. świętokrzyskie) stoi niezwykła, choć niepozorna drewniana chałupka. Co w sobie kryje? W „Kiermaszu pod kogutkiem” Sprawdzi to Patrycja Zisch! W audycji z gór Świętokrzyskich przeniesiemy się w Beskidy, by tam doświadczyć barwnego folkloru 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch Kielecczyzna beskidy

Prezydent, premier i prezes PiS podkreślają znaczenie męczeństwa polskiej wsi. "Czcimy bohaterstwo i patriotyzm"

"Niemcy spacyfikowali w trakcie II wojny światowej ponad 800 polskich wsi znajdujących się w dzisiejszych granicach Rzeczypospolitej. Tych zbrodni nie wolno nam nigdy zapomnieć" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników Wojewódzkich Obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Osówku (woj. lubelskie). Swój list skierowali również prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Mateusz Morawiecki premier wieś Andrzej Duda Jarosław Kaczyński

Te meczące i beczące - o owcach i kozach na ludowo!

Kontynuujemy spotkania z wiejskimi zwierzakami, tym razem – owcami i kozami! Jedne meczą, drugie beczą, zatem nauczmy się je rozróżniać po głosie! Dowiedzmy się, skąd wzięło się przysłowie „gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” i dlaczego kozy lubią skakać na pochyłe drzewo! A owce? Wciąż możemy je zobaczyć na górskich halach, opowiemy więc o góralach!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa legendy wieś world music Piotr Dorosz owce

Uciekamy z miasta na wieś. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko

W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA miasto wieś mieszkanie dom Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny