Polskie Radio
Section05
wieś

Kogo kręci tradycja? "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Opolskiej

Heklowała i sztrykowała. Małgorzata Raducha nie boi się żadnej pracy, ale w przerwach między kolejnymi czynnościami musiała znaleźć chwilę, by zajrzeć do kuchni. Kolejnym etapem wędrówki reporterów "Lata z Radiem" przez Polskę było Muzeum Wsi Opolskiej działające w myśl hasła: "Kręci nas tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2021 Agnieszka Kunikowska Małgorzata Raducha Opole skansen wieś

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA przyroda natura miasto wieś Monika Suszek Piotr Firan pszczoły owady miód

POLSKI ŁAD Premier: zwiększyliśmy limit sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że program Polski Ład dla rolnictwa przewiduje 2,5- krotne zwiększenie puli sprzedaży w handlu detalicznym. - Wprowadzimy zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą sprzedawać na rynki lokalne - zapowiedział szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład rolnictwo premier Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rolnicy wieś

Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Puda: kierunek KE zgodny z rozwojem Polski

- Po raz pierwszy w historii kierunek Komisji Europejskiej jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o przyszłość masowego przetwórstwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska fundusze unijne Polski Ład rolnictwo wieś sprzedaż detaliczna Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Agroturystyka w Polsce. Skąd bierze się jej fenomen?

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się agroturystyka. Na wieś bardzo chętnie wyjeżdżają całe rodziny, a szczególnie dzieci. - W takim miejscu można zasmakować prawdziwego życia na wsi i wykopać ziemniaki na obiad, wydoić krowę czy nakarmić króliczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Sosin-Krosnowska, telewizyjna dokumentalistka, reżyserka i pisarka.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski wieś wakacje natura

Jarosław Kaczyński: nie będzie silnej, zamożnej Polski bez dostatniej polskiej wsi

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu spotkali się uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Rolników. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki skierowali do uczestników listy, a szef resortu rolnictwa przybliżył projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych i zapowiedział, że zostanie on niedługo zaprezentowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rolnictwo Jarosław Kaczyński wieś Mateusz Morawiecki Grzegorz Puda

"Polska wieś będzie wzorem dla innych krajów". Grzegorz Puda o nowych projektach

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas ogólnopolskiej pielgrzymki rodzin rolników do sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu powiedział, że polska wieś stoi u progu wielkich zmian. Poinformował, że rząd niedługo przedstawi rolnikom ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład POLSKA Grzegorz Puda rolnictwo wieś GOSPODARKA

ANALIZA Polski Ład. Zobacz propozycje zmian dla wsi i rolników

W ramach Polskiego Ładu rząd złożył rolnikom kilka propozycji. Wśród nich znalazła się ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, w której miałyby się znaleźć m.in. rozwiązania dotyczące spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. Planowane są też nowe stawki dopłat do paliwa rolniczego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład rolnictwo GOSPODARKA wieś premier Mateusz Morawiecki rolnicy

Debata "Polski Ład, od pola do stołu". Premier: mamy zobowiązanie, by szukać najlepszych rozwiązań dla rolników

- Mamy zobowiązanie, by naprawiać błędy przeszłości oraz szukać najlepszych, możliwych rozwiązań dla rolników we współczesnym świecie pełnym wielu wyzwań - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki otwierając debatę "Polski Ład, od pola do stołu"
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład rolnictwo debata wieś Mateusz Morawiecki pieniądze POLSKA polityka żywność

Dawniej

Czytając głośną książkę „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego, można zobaczyć jak dalece nasze wyobrażenie o życiu w dawnych czasach odbiega od rzeczywistości, jak karmi się mitami, polityczną manipulacją, a nade wszystko – lukrowanymi obrazkami z filmu i telewizji. Wbrew pozorom bieda na zdjęciach jest o wiele bardziej malownicza, niż dostatek (co tak wspaniale utrwaliła na swych fotografiach Zofia Rydet!), a przecież to wszystko było tak niedawno…
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski