Tradycyjna muzyka ludowa na Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 09:10
W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans - po raz pierwszy w jego ponadpółwiecznej historii - odbył się koncert muzyki ludowej, poświęcony tradycjom śpiewaczym na Dolnym Śląsku.
Audio
  • Henryk Dumin opowiada o koncercie muzyki tradycyjnej na Festiwalu Wratislavia Cantans (Dwójka/Źródła)
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu Pieśni z lasów i pól na Festiwalu Wratislavia Cantans
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu "Pieśni z lasów i pól" na Festiwalu Wratislavia CantansFoto: z archiwum zespołu

Na Dolnym Śląsku przetrwały do dziś przykłady dawnego folkloru przeniesione przez powojenne grupy osiedleńcze z niemal wszystkich regionów II Rzeczypospolitej, a także z warunków emigracyjnych. Pochodzą często z czasu traktowanego dziś jako mityczna już przeszłość grup osiedleńczych. Podczas badań terenowych odnaleziono w dolnośląskim interiorze najstarsze pieśni polskiego obszaru kulturowego. Przenosi je w czasie już trzecie powojenne pokolenie Dolnoślązaków.

O tym wydarzeniu i o wielokulturowym Dolnym Śląsku opowiadał Henryk Dumin - etnolog, badacz i dokumentalista muzycznej tradycji tego regionu.

- Na Dolnym Śląsku mamy do czynienia ze wspólnotą kulturową wielu grup regionalnych i narodowych drugiej Rzeczypospolitej z okresu międzywojennego. Można cofnąć się jeszcze wcześniej w czasie, ponieważ mieszkają na tych terenach osoby wywodzące swój ród z Inflant polskich. Dziedzictwo kulturowe tych wszystkich grup trwa do dzisiaj – mówił w "Źródłach" Henryk Dumin, prowadzący koncert na Festiwalu Wratislavia Cantans - W okresie powojennym wróżono szybki zanik tych tradycji, szczególnie pieśniowych. Czyniono również maksymalne wysiłki, aby wymieszać grupy osadnicze, szczególnie chodziło o grupy pochodzące z Kresów. Obecnie mamy do czynienia z całym bogactwem tego dziedzictwa kulturowego, które zostało ocalone przez kilka pokoleń.

Na koncercie "Pieśni z lasów i pól" usłyszeć można było znakomitych wykonawców śpiewu tradycyjnego: Michalinę Mrozik, Joannę Matusiak, Oliwię Łuszczyńską, Zofię Tarasiewicz i Felicję Cierlik. Pojawiły się również dolnośląskie zespoły:

  • Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa,
  • Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa,
  • Zespół Łemkowski „Łastiwoczka” z Przemkowa,
  • Zespół „Gościszowianie” z Gościszowa (gm. Nowogrodziec).


Posłuchaliśmy w audycji również pieśni w wykonaniu niektórych uczestników koncertu, m.in. Michaliny Mrozik. 
Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Henryk Dumin  (etnolog, badacz i dokumentalista)

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 15.15


gs/mat.prasowe

Czytaj także

Festiwal w Kazimierzu okiem jurorki - dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 10:00
W "Źródłach" rozmawialiśmy o młodych wykonawcach, kontynuacji i rekonstrukcji, także o Scenie Mistrzów - czyli o zmianach regulaminowych festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska, bajkowy Moniuszko i zapomniane instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Gościem magazynu była Maria Pomianowska - multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka tradycyjna na tle współczesnej kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:00
W Międzynarodowym Dniu Muzyki skupiliśmy się na polskiej muzyce tradycyjnej, często będącej inspiracją dla wielkich kompozytorów.
rozwiń zwiń