Trąby i traktory. Fanfara 2022 zaprasza do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 08:00
W połowie sierpnia 2022 na Roztoczu doroczna impreza z huczną muzyką na pierwszym planie! Na nią zaprosimy w dzisiejszych "Źródłach"!
Audio
  • Zaproszenie na festiwal Fanfara 2022 (Dwójka/Źródła)
Plakat wydarzenia, fot Marcin Pietrusza
Plakat wydarzenia, fot Marcin PietruszaFoto: mat. pras.

Na dechach pod remizą OSP w Chłopkowie do tańca grają orkiestry i kapele wykonujące tradycyjny, roztoczański i nie tylko repertuar taneczny. Dokładny program wkrótce Zagrają: Orkiestra Dęta z Goraja, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela z Gisowa, Kapela Butrynów, Kapela ze Zdziłowic, US Orchestra (Kijów), Kapela Stanisław Golem, Kadryl, kapela Turobińska, Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Kapela Mazowiecka i zapewne jeszcze inni.

W programie m.in. wprawki taneczne, jak kręcić oberka, polkę, walczyka i inne. Do tego warsztaty i spotkania muzyczne: śpiew, skrzypce roztoczańskie, otwarte próby orkiestry dętej, bębnienie lubelskie czy wianki.

W Chłopkowie, Krzysztof Gorczyca

- Roztocze Gorajskie, ten region repertuar, styl wykonawczy, tańce, melodie są dla nas głównym punktem zainteresowania - mówił Krzysztof Gorczyca, zapraszając do Chłopkowa na Fanfarową zabawę. - Z Chłopkowa pochodziła słynna Anna Malec, podobnie jak wiele orkiestr dętych, skrzypków czy kapel skrzypcowych znanych z nagrań archiwalnych, o których pamięć staramy się przywracać, bo orkiestry dęte są tym, co definiuje życie muzyczne tego regionu od lat. Granie dęte, trąby obok traktorów są emblematycznym zjawiskiem tego spotkania, trąby i dęciaki będzie słychać z daleka - zapowiada Gorczyca, i można się spodziewać niezłego hałasu, bo muzycy zwykli przemieszczać się furą zaprzęgniętą w traktor po pobliskich miejscowościach, plantacjach malin. Odwiedzają wioski, remizy chałupy, a mieszkańcy odchodzą od codziennych zajęć, żeby posłuchać tej muzyki.

Najwięcej uczestników gromadzą wieczorne potańcówki, a także zajęcia, które składają się na letnią szkołę, poświęconą pieśniom i muzyce tego regionu. Wszystkie osoby grające na instrumentach są bardzo mile widziane podczas otwartych prób Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej, a potem do grania do tańca. Obok nich w tym roku wystąpią legendy: Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Orkiestra z Goraja, szereg skrzypcowych kapel, Kapela Bytrynów z uczniami, Kaple z Gizowa, Stanisław Golem, Kapela Katarzyny Zedel czy goście z Kijowa, Ukraińska Silska Orkiestra

- Wszystkich, którzy lubią traktory, granie dęte , taniec granie smyczkowe i góry, na które można wejść bez zadyszki, niech czują się zaproszeni do Chłopkowa na Roztoczu Gorajskim - mówił Krzysztof Gorczyca.

Do tego przypomnienie spotkania z muzykami Orkiestry Dętej ze Zdziłowic - ugenisuszem Skyrzpkiem i Henrykiem Pizoniem.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 15.15