Suwalszczyzna roztańczona. Chłopcy z Nowoszyszek zagrają na Festiwalu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 12:00
Chłopcy z Nowoszyszek" to czwarta i zarazem ostatnia powieść Floriana Czarnyszewicza - ukazała się w Londynie w roku 1963. To również kapela z okolic osady Posejnele na Suwalszczyźnie. Grają od trzech dekad, organizują festiwale, koncerty, wydarzenia kulturalne i warsztaty muzyczne. 
Audio
  • Chłopcy z Nowoszyszek zapraszają na festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2022 (Dwójka/Źródła)
Chłopcy z Noworzyszek, czyli Piotr Fiedorowicz, Paweł Luto
Chłopcy z Noworzyszek, czyli Piotr Fiedorowicz, Paweł LutoFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Chłopcy z Nowoszyszek to kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci - Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego, od których pochodzi repertuar kapeli. W swoich działaniach nie tylko muzycznych starają się promować zdrowy i ekologiczny tryb życia, w zgodzie z naturą, z dala od GMO. Muzycy organizują m.in. festiwal "Oj Wiosna Ty Wiosna", który ma pokazywać i kontynuować tradycje muzyczne Suwalszczyzny. W programie znajdują się warsztaty muzyczne - instrumentalne, wokalne, rytmu i tańca oraz filmowe.

- Ani chłopcy, bo mamy w składzie dziewczynę, a też i nazwa ze względu na wiek nie bardzo już pasuje -  zaczęli rozmowę o swoim zespole Paweł Luto i Piotr Fiedorowicz. Wspólnie grać zaczęli dużo wcześniej, w różnych "efemerycznych" składach, ale zespół założyli około 10 lat temu. - Czasami graliśmy z Franciszkiem Racisem, a potem przyszedł czas, żeby założyć skład, w którym moglibyśmy wykonywać muzykę, skład stały, pewny, rozbudowany. Dużą wartością jest dla nas to, że zawsze gramy we czwórkę - przyznają muzycy. 

W czwórkę, to znaczy w składzie:

  • Ula Murawko - cymbały wileńskie
  • Adrian Żukowski - harmonia
  • Paweł Luto - bębny
  • Piotr Fiedorowicz - skrzypce i dudy

Chłopcy z Nowoszyszek grają do tańca, przede wszystkim muzykę z Suwalszczyzny od Racisa, materiał suwalski, wileński, a po wyjazdach na Białoruś zaczęli się interesować także muzyką z bliskiej Białorusi, Grodzieńszczyzny. - Chcielibyśmy, żeby tę muzykę po prostu grać, żeby ludzie jej słuchali, żeby do niej tańczyli, a za kilka lat żeby tę muzykę ktoś od nas przejął, być może nasze dzieci. Taka była idea od samego początku: nauczyć się jej po to, aby ją wykonywać. Myślę też, że każdy zespół powinien sobie znaleźć taką niszę muzyczną, i naszą niszą była muzyka pana Franiciszka, bo mimo że dużo ludzi ją nagrywało przed nami i po nas, to nikt jej nie wykonywał w większym składzie - mówił Paweł Luto.

Zespół na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu wystąpi m.in. z Gustawem Juzalą, z którym zaprezentuje tańce suwalskie, litewskie. - Są bardzo różnorodne, każdy znajdzie w tym coś dla siebie - przekonywali w "Źródłach"

***

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 15.15