REKLAMA

Wyjątkowe brzmienie Réunionu - Zène’T Panon w nagraniach JuJu Sounds

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 18:07
Muzyka Zène’T Panon jest wyjątkowa nawet w muzycznym mikrokosmosie wyspy Réunion. Na wschodnim wybrzeżu, najbardziej wilgotnej i zielonej części wyspy, grupa nasyca swoją wersję maloya tamilskimi rytmami i melodiami.
Audio
Płyta Maloya Malbar od Juju Sounds
Płyta „Maloya Malbar” od Juju SoundsFoto: Juju Sounds

Podczas naszej sesji nagraniowej nad brzegiem Rivière des Marsouins, głęboko wśród bujnej roślinności, usłyszeliśmy hipnotyzujące dźwięki instrumentów tamilskich: morlonów, tarlonów i malbarów. Ten leniwy dzień nad rzeką z całą rodziną Zène’T Panon ostro kontrastował z wybuchową energią grupy podczas ich zwykłych nagrań. Oprócz wpływów tamilskich, grupa wyróżnia się zdolnością twórczą do tworzenia nowych rytmów i energią, którą wykorzystują. Idealna harmonia panująca między muzykami sprawiła, że materiał można było nagrać w plenerze w jeden wieczór, praktycznie bez powtórek, co było błogosławieństwem, ponieważ tropikalna burza rozpętała się zaledwie kilka minut po zakończeniu sesji. [materiały JuJu Sounds]


fot. Łukasz Kumor fot. Łukasz Kumor

W Źródłach spotkaliśmy się z Łukaszem Kumorem, producentem muzycznym prowadzącym wytwórnię Juju Sounds w której ukazały się m.in.: albumy „Zar. Songs for spirits” oraz „Mono Egypt”. W audycji usłyszymy opowieści o idei, nagraniach terenowych w różnych zakątkach świata (m.in.: ceremonia Ayahuasca w Peru, obrzęd Zar w Egipcie), a także nowo wydane nagrania tradycyjnej maloyi z Reunionu Zene’t Panon „Maloya Malbar”.

Łukasz Kumor to ciekawy świata rezydent wielu miejsc na świecie, zafascynowany miejscami, kulturami, historią kultur. - Moja przygoda z muzyką zaczęła się od dziadka skrzypka z Kielecczyzny. Potem w różnych grupach grałem jako nastolatek, jako DJ wyszukiwałem różne gatunki, style muzyczne z różnych też zakątków świata. Takie nastawienie mam od wielu lat - mówił w audycji.

To nastawienie łączy stałe przemieszczanie się po całym świecie, odwiedzanie różnych miejsc i jednocześnie pasję do nagrań terenowych. W nich poszukuje muzyki, określonych brzmień - ważnych, pouczających, takich jak zar, kabar czy ayahuasca.


Fot. Łukasz Kumor Fot. Łukasz Kumor

Najnowsza płyta ze stajni JuJu Sounds poświęcona jest muzyce z Wyspy Reunion. Na niej Łukasz Kumor z rodziną spędził łącznie dwa lata. To wyjątkowe miejsce zachwyciło go, tam zawarł ważne przyjaźnie z muzykami, obserwując rytualistyczną muzykę kabar, która odpowiada tamtejszej mieszance wpływów religijno-kulturowych. - Numery zarejestrowaliśmy nad rzeką, starałem się raczej złapać energię wykonania, a nie perfekcję. Poprzez płytę z Reunion mogłem mieć swój udział dla tamtejszej kultury muzycznej. 

Co jeszcze czekało nas w Źródłach? Przedpremierowe nagrania zespołu Vołosi. Oficjalnie nowa płyta zespołu ukaże się w grudniu tego roku!

Zaprosiliśmy także na koncert Joanny Słowińskiej z okazji jej 30-lecia na scenie. Wydarzenie odbędzie się we czwartek – 24.11 – w Zakopanem w Galerii Antoniego Rząsy.

- Będzie pięknie, będzie wesoło, będzie wspólnie. – zapraszała Joanna Słowińska. Na jutrzejszym koncercie artystka wystąpi z kwartetem Stanisława Słowińskiego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 15.15