O weselach i tradycji przy muzyce Kapeli Józefa Wyrwińskiego z Korzyc

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 16:00
Józef Wyrwiński to radomski harmonista z Korzyc. Jego rodzina ma bogatą muzyczną tradycję, która sięga co najmniej pokolenia prapradziadka Wyrwińskiego.
Audio
Józef Wyrwiński z Korzyc
Józef Wyrwiński z KorzycFoto: Kuba Borysiak

Podczas spotkania na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Józef Wyrwiński opowiadał Kubie Borysiakowi między innymi o zawodzie muzyka weselnego, weselach bezalkoholowych oraz długiej rodzinnej tradycji…

Józef Wyrwiński to radomski harmonista z Korzyc. Jego rodzina ma bogatą muzyczną tradycję, która sięga co najmniej pokolenia prapradziadka Wyrwińskiego. Pradziadek i dziadek grali na skrzypcach. Ojciec harmonisty – Adam – także był skrzypkiem i sam prowadził kapelę swojego imienia. Stryj – Antoni – grał na harmonii pedałowej. Kapela Adama Wyrwińskiego (ojca Józefa) w 2003 r. zdobyła Nagrodę im. Oskara Kolberga. Wyrastając w tak muzykalnej rodzinie Józef Wyrwiński nie mógł chyba obrać innej drogi niż droga muzykanta… W jego kapeli grają obecnie Marian Maj na barabanie oraz Katarzyna Zedel na skrzypcach.

- Miałem chęć do tego. Rodzina widziała, że coś z tego będzie. Uczyłem się przy nimi. Stryj grał na harmonii, na skrzypcach. Grałem z nimi na harmonii – wspominał Józef Wyrwiński.

W regionie pana Józefa jest coraz mniej kapel. Muzykant dostrzega powód w tym, że młodych pochłonęła już dawno muzyka rozrywkowa. Tradycyjne, bardzo techniczne polki i obery nie zwracają ich uwagi. Sam zresztą „szedł za modą”. Swego czasu wesela ogrywał na organach.  Czy jakieś wesele szczególnie zostało my w pamięci?

- Kiedyś przyjeżdżamy do Łodzi na wesele. Zażyczyli sobie młodzi, że wódki ma nie być na weselu. Było dwieście ludzi. Wszystko się bawiło. To był szok dla nas!

Na wesela przychodzili też „grabarze”. Tak określano niechcianych gości…

- Na grabarkę przychodzili. Dawniej modne były te deski na podwórkach, to przychodziły na te deski, tańczyły. I biły się też! No, bili się! Przyszli na grabarkę, chcieli wódkę, jak nie było, to bili się. Ale nam to nic nie robiło – wspominał Józef Wyrwiński. – Wie pan… – dodał po namyśle – teraz muzyk weselny to jest dobry zawód. Dawniej to się trzeba było ograć, ręka była spuchnięta jak bania. Trzeba to było ciągnąć, nie było głośników… Ja lubiłem grać na weselach. To było multum nieraz, to się grało w sobotę, potem w niedzielę, trzy dni.


Od lewej: Katarzyna Zedel, Józef Wyrwiński, Marian Maj Od lewej: Katarzyna Zedel, Józef Wyrwiński, Marian Maj

Kuba Borysiak powoli podsumowuje muzyczny rok 2022. Zabrzmiały fragmenty albumów wydanych w 2022, m.in.: trio Eriksson/Myhr/Malmström „För Sola Skin' På Tak”, Antonio Castrignanò i Taranta Sounds „Babilonia”, Shadi Fathi i Bijan Chemirani „Awat”

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 7.12.2022

Godzina emisji: 15.15