Jak brzmiała Nowa Tradycja?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 16:00
We wtorkowym magazynie „Źródła” wspomnimy laureatów Konkursów Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, zdamy także relację z Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki – w hołdzie Muzykantom.
Audio
Piotr Fiedorowicz, Kinga Kłoczko, Paweł Luto - Kapela w Składzie
Piotr Fiedorowicz, Kinga Kłoczko, Paweł Luto - Kapela w Składzie Foto: Grzegorz Śledź/PR

We wtorkowym magazynie „Źródła” wspomnienia zespołów folkowych laureatów festiwali Nowa Tradycja: Stilo i Wojciecha Stasiaka oraz Piotra Fiedorowicza, lidera Otako (grupa zdobyła drugą nagrodę na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2010 r. i Dautenis (I miejsce na festiwalu Nowa Tradycja 2005).

Zespół Stilo powstał pod koniec lat 90. w Warszawie. W roku 2001 wydał debiutancką płytę „Opowieści kamieni”. „Idą czasy” to wejście na szerszy rynek zarówno całego zespołu, jak i artystki Aleksandry Gnap, a jednocześnie pierwsza oficjalna płyta Stilo. Ukazała się w 2003 r. dzięki wsparciu RCKL i jego ówczesnej dyrektorki – Marii Baliszewskiej. Gościem „Źródeł” był Wojciech Stasiak – założyciel zespołu Stilo.

„Tradycja zafarbowana kolbergowskimi zbiorami i Chopinem” określał twórczość zespołu Stasiak. Stilo przypadło do gustu Czesławowi Niemenowi, który przewodniczył jury podczas Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja i zdobył I Nagrodę (Grand Prix trafiło do Swoją Drogą). Stilo dało ostatnie koncerty na początku 2018 roku, świętowało wówczas 20-lecie istnienia. Sprawy osobiste kazały Stilo zawiesić działalność na kilka lat. Ale wieść niesie, że już niebawem czeka nas reaktywacja zespołu.

W magazynie gościł także Piotr Fiedorowicz. Wcześniej współtworzący grupy Otako oraz Dautenis, obecnie spełniający się w kapeli Chłopcy z Nowoszyszek oraz w zespole Biele.

- W Biele, wraz z Julitą Charytoniuk i Ulą Murawko zajmujemy się pieśniami suwalskimi, na które do tej pory nie mieliśmy czasu, choć idea chodziła nam po łowie od kilku lat. Chcemy, żeby te pieśni trwały. To rzeczy nagrywane 10 lat temu. To była inna epoka. Większość osób, które nagrywaliśmy, odeszła. A byli to wyjątkowy ludzie, poza takim „kazimierskim”, folklorystycznym nurtem. Nagrywaliśmy głównie śpiewaków, których nikt nie nagrywał. Tej muzyki właściwie nie ma już na wsi. Została pustka. Staramy się ją zapełnić – mówił Piotr Fiedorowicz.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 15.15