Przedwojenne tradycje na trzy czwarte

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 16:00
Bohaterami audycji będą muzycy z Kapeli Trzy Czwarte z Ełku.
Audio
Kapela Trzy Czwarte z Ełku
Kapela Trzy Czwarte z EłkuFoto: Kuba Borysiak

Tworzą ją Maria i Przemysław Stępkowscy oraz Jakub Karpuk. Kapela swoim repertuarem nawiązuje do przedwojennej tradycji wileńskiej, zachowana głównie dzięki działalności nieżyjącego już Wacława Kulakowskiego, cymbalisty grającego w Stradunach i Ełku.

- Trochę tę muzykę inaczej podawaliśmy i wszystkim zaczęło się podobać! – mówił Przemysław Stępkowski o projekcie, który właściwie rozpoczął działalność kapeli Trzy Czwarte. W 2012 roku Stępkowscy pojechali do Zakopanego, by pokazać muzykę Wileńszczyzny.

Przemysław wżenił się w rodzinę Karpuków. Jego teść, wileniuk z krwi i kości, bardzo dbał o przekaz tradycji i rozwój przedwojennej muzyki wileńskiej. Na tym samym podwórku, co Karpukowie mieszkał także Wacław Kułakowski – cymbalista z Wileńszczyzny. Być może to właśnie dzięki niemu młodszy brat Marii – Jakub – gra na cymbałach? Od niego przede wszystkim kapela czerpie repertuar.

- Wacław Kułakowski przywiózł ze sobą wiele utworów. Staraliśmy się jak najwięcej czerpać z jego twórczości, ale i innych cymbalistów z Wileńszczyzny, m.in. Krupskiego czy Kaczanowskiego.

Wspólna gra to dla nich rozrywka, jak przyznaje Maria, sposób na wspólne spędzanie czasu.

- Tak, jak kiedyś się grywało! Idą święta, wyciąga się instrumenty i razem gra.

W Źródłach także najnowsza płyta kubańskiej divy Omary Portuondo „Vida”.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 15.15