Spotkanie z Marcinem Drabikiem i mistyczna muzyka Armenii

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 16:00
Urodził się w 1983 r., skrzypek, absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członek wielu zespołów rockowych, jazz-rockowych, folkowych (m.in. Sporysz Polska, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Mordewind, Shannon i Hoboud). 
Audio
  • Pakt skrzypka z diabłem. Spotkanie z Marcinem Drabikiem (Dwójka/Źródła)
Marcin Drabik
Marcin DrabikFoto: Kuba Borysiak

Laureat wielu nagród - w tym indywidualnej Nagrody Specjalnej Złote Gęśle na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Intensywnie zgłębiał tajniki tradycyjnej muzyki radomskiej, szczególnie bliskie mu są okolice Przytyka. Uczył się u skrzypków Jana Kmity, Piotra Gacy, Jana Gacy. Spotykał się muzycznie – i wciąż spotyka – z wieloma harmonistami: grał do tańca m.in. z Tadeuszem Lipcem, Janem Foktem, Tomaszem Stachurą. 

Ostatnimi laty Marcin Drabik popularyzuje kulturę muzyczną Kurpiów, gdzie prowadzi zajęcia dla młodych adeptów muzyki tradycyjnej. W audycji spotkamy się ze skrzypkiem, tym razem w roli nauczyciela muzyki kurpiowskiej. A będzie to zapis spotkania, które miało miejsce w Kazimierzu tego roku, gdzie występował wspólnie z Natalią Zadrogą w kategorii mistrz i uczeń.

- Muzyki uczę od 6 lat, w kilku ośrodkach na naszym terenie. A Natalka jest jedną z moich pierwszych uczennic  mówił Marcin Drabik, który w Kazimierzu w roli mistrza pojawił się w tym roku po raz pierwszy.

Ucząc swoich podopiecznych, Drabik korzysta ze wszelkich możliwych źródeł melodii. Ważne, by nie powielać wciąż tych samych, twierdzi. Młodzi skrzypkowie uczą się nie tylko melodii stricte na skrzypce, zdarza się, że przekładają na swój instrument te stworzone na harmonie. jednocześnie Marcin Drabik dba o to, by uczniowie we wszystkich ośrodkach grali ten sam repertuar. Dzięki temu, nawet nie znając się, są w stanie wspólnie zagrać na jednej scenie.

Gdy Natalia Zadroga miała 12 lat, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Ośrodku Kultury w Turośli. Od dwóch lat uczy się także w szkole muzycznej. 

- W szkole nie ma problemu, że uczę się także muzyki ludowej. Zdarza się nawet, że nauczycielka sama prosi mnie, żebym zagrała jakąś ludową melodię  przyznała skrzypaczka.  W melodiach ludowych podoba mi się, że są energetyczne, zachęcają do tańca. Jak na razie nie mam zamiaru kończyć przygody z muzyką kurpiowską, chciałabym grać na potańcówkach.

W Źródłach także nowości płytowe  album „Zartir” w wykonaniu The Gurdjieff Ensemble. To ormiański zespół pod kierownictwem Levona Eskaniana, który na najnowszej płycie wykonuje kompozycje słynnego mistyka i filozofa w aranżacjach opartych o transkrypcje Thomasa de Hartmana.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 15.15